V ZŠ Máj probíhá sanace, náhrada škody je v nedohlednu

ČTK ČTK
23. 2. 2012 20:30
Podle primátora budou České Budějovice nárok na peníze uplatňovat v soudním procesu
Českobudějovická základní škola Máj I
Českobudějovická základní škola Máj I | Foto: ZŠ Máj I

České Budějovice - Magistrát v Českých Budějovicích očekává, že náhradu za škody způsobené únikem azbestu v základních školách na Máji může získat až za několik let.

Pravděpodobně je bude uplatňovat v soudním procesu, který prý potrvá roky. Magistrát bude chtít zhruba 16 milionů korun, které vložil do nynější sanace objektů, uhradit od dodavatele prací na loňském zateplování školy. Při něm se mohla zdraví škodlivá azbestová vlákna uvolnit do ovzduší.

"Máme hotový expertní posudek, který říká, že v průběhu prací došlo k pochybení dodavatele. Ten zase disponuje soudně znaleckým posudkem, v němž stojí, že postupoval správně," uvedl primátor Juraj Thoma (OPB).

Věc patrně skonší u soudu

Podle něj se město s dodavatelem prací, které prováděla společnost OHL ŽS, sejde na společném jednání. Na něm se pokusí najít mimosoudní řešení. "Ale to asi bude velmi složité," uvedl Thoma a připustil, že spíš očekává, že věc patrně skončí u soudu.

Vzhledem ke složitému dokazování primátor nedokáže odhadnout, kdy případný soudní spor skončí. "Nemyslím si, že by si město v průběhu několika nejbližších měsíců mohlo připsat na účet peníze vynaložené na sanaci škol," řekl.

Podle expertizy, kterou si magistrát nechal před časem vypracovat, loni při demontáži panelů ve školách nepostupovala správně společnost MAPOZ Zliv. Ta je subdodavatelem OHL ŽS. Právě při demontáži panelů se měla uvolnit azbestová vlákna.

Magistrát zavřel školy kvůli nadlimitním hodnotám zdraví škodlivé látky koncem loňského listopadu. O zvýšených ukazatelích minerálních vláken včetně azbestu v jedné třídě a na chodbách škol věděli úředníci magistrátu už od července.

Děti dojíždějí do jiných škol

Od 5. října měli výsledky měření koncentrace azbestových vláken i pracovníci krajské hygienické stanice. Těm je předala právě společnost MAPOZ Zliv.

Kontrolní měření dělal zdravotní ústav ve školách mezi 1. a 4. listopadem, 25. listopadu měli radní předběžné výsledky měření a hned schválili krizový plán a uzavření škol. Děti od začátku prosince dojíždějí do jiných škol v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou.

Zdraví škodlivý azbest našli specialisté v těsnicích šňůrách v přírubách vzduchotechnického potrubí a pravděpodobně je také v podkladových deskách pod elektroinstalacemi. Kvůli výskytu azbestu podalo sdružení rodičů dětí ze ZŠ Máj I minulý týden na policii trestní oznámení na neznámého pachatele.

Od 20. ledna firma Sita cz pracuje na odstranění azbestu v objektech. Sanace, na níž se podílí několik desítek lidí, by měla trvat 45 dní. Českobudějovický magistrát na tyto práce a další operace s tím spojené vyčlenil z rozpočtu města 17,6 milionu korun. Děti by se do svých škol mohly vrátit 19. března.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy