V Krumlově bude zpívat Jose Cura. Konkurz vybírá kolegy

ČTK ČTK
1. 11. 2010 6:47
O pět srpnových vystoupení Joseho Cury v opeře Komedianti je enormní zájem. Z řad pěvců i diváků
Jose Cura při svém letošním vystoupení na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově
Jose Cura při svém letošním vystoupení na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově | Foto: Libor Sváček, MHF Český Krumlov

České Budějovice - V Českých Budějovicích se při víkendovém konkurzu rozhodovalo, kdo si příští rok v létě zazpívá v Českém Krumlově po boku světoznámého argentinského tenoristy Josého Cury.

Na 20. ročníku mezinárodního hudebního festivalu ho posluchači uslyší v srpnu v Komediantech Ruggera Leoncavalla. Opera se v italském originále odehraje v plenéru před otáčivým hledištěm v zámecké zahradě. O obsazení rolí Neddy, Tonia, Silvia a Beppeho se ucházelo 43 pěvců.

"Umělecké vedení opery Jihočeského divadla vybralo v předkole na základě zaslaných audio nahrávek 38 sólistů. Ty si porota o víkendu vyslechla. Následovat ale musí ještě další výběrové kolo. Odehraje se v prosinci. O roli Neddy se třeba ucházelo osm špičkových sopranistek. Musíme to ještě doladit," řekl po konkurzu ČTK šéf opery Jihočeského divadla Miloslav Veselý.

Hudebního nastudování Komediantů se ujme dirigent Mario de Rose a režie Josef Průdek, oba dva o víkendu zasedli v pětičlenné konkurzní porotě.

Cura v Krumlově nebude poprvé

Opera Komedianti líčí událost, která se stala v italské Kalábrii v šedesátých letech 19. století. Leoncavallovo drama ze života kočovných herců stírá hranice mezi hrou na jevišti a skutečným životem ve chvíli, kdy protagonisté začínají během představení přímo na jevišti řešit osobní spory vedoucí až k osudové tragédii.

Opera, jež se řadí mezi nejznámější a nejhranější tituly, bude před českokrumlovskou točnou uváděna od 5. do 10. srpna 2011 a José Cura tam vystoupí ve dnech 5., 6., 7., 9. a 10. srpna. Vstupenky za 1400 až 2900 korun jsou v prodeji od letošního července a mnoho jich už nezbývá.

Cura v Krumlově nebude poprvé. Letos v létě si na koncertním vystoupení v Pivovarské zahradě podmanil svým mistrovstvím i vtipem obecenstvo, město zase jeho rodinu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy