V jižních Čechách sloučí 12 škol, žáků je stále méně

ČTK ČTK
18. 5. 2011 21:24
O definitivním osudu škol rozhodne krajské zastupitelstvo na konci května

České Budějovice - Dvanáct středních škol, které zřizuje Jihočeský kraj čeká sloučení.

"V jednom případě se školy jen přestěhují do jedné budovy, ostatní se během několika let sloučí do jednoho subjektu," informoval hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Sloučení vybraných institucí obsahuje strategie rozvoje škol, kterou schválila rada kraje. Na konci května ji bude projednávat krajské zastupitelstvo, které o budoucnosti škol definitivně rozhodne.

Navrhovanou optimalizací by měl kraj ušetřit během následujících let 20 až 30 milionů korun. Uspoří se na provozních či mzdových nákladech. Počet míst na středních školách se přizpůsobí demografickému vývoji v kraji, uvedl hejtman.

Počty žáků jsou poloviční

Zatímco v 90. letech minulého století na ně nastupovalo kolem jedenácti tisíc žáků, nyní je jejich počet poloviční.

Kraj chce nadále zachovat procentuální poměr mezi maturitními a učebními obory. "V optimalizačním návrhu tlumíme spíše maturitní obory," uvedl hejtman. Návrh na sloučení je podle něj minimalistický a přistoupili k němu po důkladné analýze.

Kraj navrhuje sloučení dvou českobudějovických škol, a to Gymnázia olympijských nadějí s Gymnáziem Česká, dále chce sloučit Obchodní akademii v Třeboni se zdejší střední odbornou školou a středním odborným učilištěm.

Střední odborné učiliště v Netolicích by se mělo sloučit se Střední školou ve Vimperku. Škola v Netolicích úplně zanikne a její žáci se přesunou do Vimperku, uvedl Zimola.

Technické lyceum pro nezájem neotevřelo už dva roky

Ve Strakonicích se slučování týká střední průmyslové školy a vyšší odborné školy se střední školou řemesel a služeb. Proti tomuto návrhu se postavila strakonická radnice a zorganizovala petici, kterou během tří dnů podepsalo 4260 lidí. Podle Zimoly se tímto krokem nesnaží likvidovat technické školství, jak radnice tvrdí, ale spíše naopak.

"Dvě samostatné školy by s největší pravděpodobností neměly šanci na přežití, protože se tam žáci nehlásí," podotkl. Technické lyceum na průmyslovce nebylo pro nezájem otevřené už dva roky.

Kraj dále navrhuje sloučit Střední odborné učiliště technické Soběslav se zdejším Odborným učilištěm, praktickou a základní školou. Sloučit by se měla i písecká obchodní akademie s místní střední zemědělskou školou. V tomto případě se obchodní akademie jen přestěhuje do budovy zemědělské školy, která patří kraji, subjekty budou i nadále samostatné, doplnil Zimola.

 

Právě se děje

Další zprávy