V Jihočeském kraji má stejného lídra pouze KSČM

ČTK ČTK
4. 9. 2013 9:17
Ostatní větší strany budou usilovat o voliče s novými lídry.
Komunistickou kandidátku na jihu Čech povede předseda strany Vojtěch Filip.
Komunistickou kandidátku na jihu Čech povede předseda strany Vojtěch Filip. | Foto: Vojtěch Marek

České Budějovice - Pouze KSČM vsadila v Jihočeském kraji před podzimními parlamentními volbami na stejného lídra jako v roce 2010.

Komunistickou kandidátku povede v regionu předseda strany Vojtěch Filip. Ostatní větší strany budou usilovat o voliče s novými lídry.

"My jsme neměli co řešit. Vojtěch Filip byl naší jasnou a vlastně jednomyslnou volbou," uvedl šéf jihočeské KSČM Petr Braný. Komunisté také oznámili lídra pro případné volby už měsíc před tím, než se rozpustila Sněmovna.

"My jsme od začátku červnové vládní krize tvrdili, že jediným řešením jsou předčasné volby," řekl Braný.

V roce 2010 získala nejvíce voličů v kraji ODS. Tehdy kandidátku vedl Jan Bauer. V preferenčních hlasech ale zaostal za Michalem Doktorem, který se před třemi lety vyšvihl z nevolitelného sedmého místa do Sněmovny.

Jenže na podzim 2011 ze strany vystoupil a nyní bude kandidovat za volební blok Jany Bobošíkové Hlavu vzhůru.

Občanské demokraty v Jihočeském kraji povede pravděpodobně jako lídr regionální předseda Martin Kuba, i když definitivně se o pořadí kandidátky rozhodne až ve čtvrtek. Kuba už v úterý oznámil, že o místo lídra v Jihočeském kraji stojí.

"Myslím si, že v jeho případě můžeme mluvit takřka s jistotou, že se naší jedničkou stane," uvedl místopředseda jihočeské ODS Tomáš Jirsa. Minulý lídr Bauer by podle odhadů měl figurovat na druhém nebo třetím místě.

Místo Jandáka je lídrem Zimola

Také ČSSD vsadila na novou jedničku na kandidátce. Lídrem bude jihočeský hejtman Jiří Zimola. O poslanecký mandát sice neusiloval, ale v komunální a regionální politice působí řadu let. Sociální demokraty přivedl dvakrát k vítězství v krajských volbách.

Zimola už připustil, že v případě získání poslaneckého mandátu opustí funkci hejtmana. Jihočeský lídr ČSSD v posledních dvou parlamentních volbách Vítězslav Jandák figuruje nyní na kandidátce na třetím místě.

Také Zdeněk Bezecný nebyl před třemi lety jedničkou TOP 09. Tehdy stranu vedla do voleb jako lídr regionu Vlasta Parkanová.

Bezecný však už tenkrát získal nejvíce preferenčních hlasů, čímž si zajistil místo ve Sněmovně. Nyní se stal lídrem kandidátky TOP 09 a STAN.

Změny na prvních místech udělaly také SPOZ i KDU-ČSL. Hnutí ANO 2011, které před třemi roky nekandidovalo, zatím svého lídra neoznámilo. "Stane se tak v nejbližších dnech," řekla ČTK jihočeská šéfka hnutí Radka Maxová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy