V Boleticích se otevírá turistům nová trasa a rozhledna

ČTK ČTK
11. 7. 2012 15:03
Nová trasa pro cyklisty i pěší měří 18 kilometrů a zatím bude otevřena jen o víkendech

Knížecí stolec - Turisté mohou od soboty nově využívat další část prostoru vojenského újezdu Boletice na Českokrumlovsku a rozhlednu na Knížecím stolci.

Nová trasa pro cyklisty i pěší měří 18 kilometrů a zatím bude otevřena jen o víkendech.

Na vrcholu Knížecího stolce to oznámili ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

"Armáda tento prostor neopouští, jen ho otvíráme veřejnosti. Od příštího roku bychom chtěli trasu na Knížecí stolec zpřístupnit turistům i o prázdninách ve všedních dnech," uvedl Vondra.

Podle přednosty újezdu Karla Trněného zatím není možné od pondělí do pátku po trasách chodit. Vojáci stále v této části cvičí.

"Musíme všechno pečlivě připravit, aby byl v příštím roce v letních měsících kolem Knížecího stolce ve všech dnech klid," řekl Trněný. Turisté se stále musejí v prostoru pohybovat pouze po vyznačených trasách.

Nová rozhledna je na druhém nejvyšším vrcholu boletického prostoru. Náklady na vybudování dřevostavby činily 520.000 korun. "Turistům se odtud nabízí výjimečný pohled na okolní přírodu a lesy," uvedl Vondra.

Do tří let o dvanáct procent menší

S novou trasou mohou turisté v Boleticích využívat zhruba 60 kilometrů cest pro pěší a přibližně 80 kilometrů pro cyklisty. Ministerstvo obrany uvažuje o tom, že by v příštím roce zpřístupnilo také další lokalitu újezdu v okolí Špičáku.

Prostor vojenského újezdu Boletice na Českokrumlovsku bude do tří let o 12 procent menší. Armáda opustí jeho jižní část.

Vojenský újezd v Boleticích vznikl v roce 1947. Nyní má rozlohu 220 kilometrů čtverečních. Sahá od Českého Krumlova téměř až k nádrži Lipno a do podhůří Šumavy.

Nově tak vznikne obec Polná na Šumavě s místní částí Květušín. Třetí osada, která se v jižní části újezdu vyskytuje - Boletice, bude spadat pod obec Kájov.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Ubytování na Šumavě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
Další zprávy