V Boleticích se otevírá turistům nová trasa a rozhledna

ČTK ČTK
11. 7. 2012 15:03
Nová trasa pro cyklisty i pěší měří 18 kilometrů a zatím bude otevřena jen o víkendech

Knížecí stolec - Turisté mohou od soboty nově využívat další část prostoru vojenského újezdu Boletice na Českokrumlovsku a rozhlednu na Knížecím stolci.

Nová trasa pro cyklisty i pěší měří 18 kilometrů a zatím bude otevřena jen o víkendech.

Na vrcholu Knížecího stolce to oznámili ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

"Armáda tento prostor neopouští, jen ho otvíráme veřejnosti. Od příštího roku bychom chtěli trasu na Knížecí stolec zpřístupnit turistům i o prázdninách ve všedních dnech," uvedl Vondra.

Podle přednosty újezdu Karla Trněného zatím není možné od pondělí do pátku po trasách chodit. Vojáci stále v této části cvičí.

"Musíme všechno pečlivě připravit, aby byl v příštím roce v letních měsících kolem Knížecího stolce ve všech dnech klid," řekl Trněný. Turisté se stále musejí v prostoru pohybovat pouze po vyznačených trasách.

Nová rozhledna je na druhém nejvyšším vrcholu boletického prostoru. Náklady na vybudování dřevostavby činily 520.000 korun. "Turistům se odtud nabízí výjimečný pohled na okolní přírodu a lesy," uvedl Vondra.

Do tří let o dvanáct procent menší

S novou trasou mohou turisté v Boleticích využívat zhruba 60 kilometrů cest pro pěší a přibližně 80 kilometrů pro cyklisty. Ministerstvo obrany uvažuje o tom, že by v příštím roce zpřístupnilo také další lokalitu újezdu v okolí Špičáku.

Prostor vojenského újezdu Boletice na Českokrumlovsku bude do tří let o 12 procent menší. Armáda opustí jeho jižní část.

Vojenský újezd v Boleticích vznikl v roce 1947. Nyní má rozlohu 220 kilometrů čtverečních. Sahá od Českého Krumlova téměř až k nádrži Lipno a do podhůří Šumavy.

Nově tak vznikne obec Polná na Šumavě s místní částí Květušín. Třetí osada, která se v jižní části újezdu vyskytuje - Boletice, bude spadat pod obec Kájov.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Ubytování na Šumavě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy