UNESCO nejspíše nebude trvat na odstranění krumlovské točny

24. 8. 2014 11:53
Svitla naděje na postavení nového demontovatelného otáčivého hlediště bez vyškrtnutí města z prestižního seznamu světového dědictví.
Otáčivé hlediště v Českém Krumlově.
Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. | Foto: Jihočeské divadlo

České Budějovice - UNESCO nejspíše nebude trvat na vymístění otáčivého hlediště z barokní zahrady v Českém Krumlově. "Svitla naděje na postavení nového demontovatelného otáčivého hlediště bez vyškrtnutí města z prestižního seznamu světového dědictví," řekl po víkendové návštěvě komisařek UNESCO řekl ředitel Jihočeského divadla a senátor Jiří Šesták.

Zahrada se ocitla na seznamu v roce 1992 spolu s centrem města a památkáři řadu let usilovali o odstranění otáčivého hlediště ze zahrady. Někdejší vedení ministerstva kultury UNESCO slíbilo, že do roku 2015 bude točna odstraněna.

Zástupkyně UNESCO podle Šestáka vůbec poprvé navštívily točnu v sezoně a zhlédly divadelní představení. V pětihodinovém jednání vyslechly argumenty všech zúčastněných stran. Své stanovisko pošlou do dvou měsíců, rozpracovat požadovaly podmínky pro vypsání architektonické soutěže na novou točnu.

Sezóna bez přerušení?

Podle Šestáka by divadelní sezona v Krumlově nemusela být vůbec přerušena. Příští rok tam divadlo plánuje odehrát čtyři plenérové premiéry. Pak by se nejspíše požádalo o prodloužení nájmu pro stávající točnu. Nová točna by se potom mohla vyrábět mimo sezonu a namontovat.

"Z mého laického pohledu lze novou točnu postavit mimo divadlení sezonu. Minulé točny postavili během dvou měsíců, až na poslední, která se stavěla jako raketové silo se zázemím pět metrů pod zemí, ta trvala čtyři roky," řekl Šesták. Pokud jde o demontovatelný model, rozhodující bude podle něj rychlost. "Ne že se bude pět měsíců bourat a pět měsíců stavět," řekl.

Stejné místo i kapacita

Česká strana - tedy ministerstvo kultury za vedení Daniela Hermana, město České Budějovice, jež památku vlastní, Jihočeské divadlo, které plenérové divadlo provozuje, Národní památkový ústav, jež spravuje zámecký areál, a také kraj a město Český Krumlov, došla podle aktérů ke shodě, jak by měla budoucnost točny vypadat.

Nová točna bude na místě stávající, bude mít stejnou kapacitu 650 míst k sezení, bude nižší asi o pět metrů. Zázemí bude z přilehlého zámečku bellarie vymístěno na jih od točny za zdi zahrady, kde má divadlo pronajatou plochu od církevního nadačního fondu. Mimo sezonu nebude narušovat vzhled. Bellarie bude sloužit veřejnosti.

Za 55 let představení před točnou navštívily více než dva miliony diváků. Letos jich bude asi 53 000. Všechna představení jsou z 99 procent vyprodaná. Tržby činí kolem 28 milionů korun, zisk je osm milionů. Pokud by nastala v sezonách pauza, hrozilo by zrušení baletu a opery Jihočeského divadla, které dotuje město.

Začnou se hledat peníze

Až přijde vyjádření komisařek UNESCO, vypíše město architektonickou soutěž, pak se budou hledat peníze na výstavbu nového hlediště. Aktivně se k budování nové točny postavilo i vedení města Český Krumlov. Podle starosty Dalibora Cardy už radní schválil návrh nového územního plánu, který umožní výstavbu zázemí pro herce a diváky za hranicemi zahrady.

Zastupitelstvo o návrhu bude jednat příští týden. "Práce na něm by mohly trvat i dva roky," řekl Carda. Do té doby by divadlo, v případě prodloužení nájmu staré točny, mohlo využívat jako zázemí Zámeckou jízdárnu, protože památkáři trvají na okamžitém vyklizení bellarie.

 

Právě se děje

Další zprávy