Učilišti, které ročně vyškolí tisíc hasičů, hrozí zánik

ČTK ČTK
24. 4. 2012 16:46
Učiliště v Borovanech zřejmě zanikne kvůli úsporným opatřením
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Pardubického kraje

Borovany - Odbornému učilišti požární ochrany v Borovanech na Českobudějovicku, které je jedno ze tří zařízení svého druhu v České republice, hrozí uzavření.

Středisko ročně vyškolí tisícovku profesionálních hasičů. Učiliště v Borovanech zřejmě zanikne kvůli úsporným opatřením, řekla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky Ivana Svitáková.

"Musíme reagovat na neustále se snižující rozpočet. Zatímco v roce 2010 jsme hospodařili s částkou 8,4 miliardy korun, letos se jedná o 6,7 miliardy korun," uvedla Svitáková.

Podle ní navíc rozpočet hasičského záchranného sboru v příštím roce klesne odhadem na 5,8 miliardy korun.

Vzhledem k tomu je jednou z úsporných variant zrušení učiliště v Borovanech. "Středisko má sice nejnižší početní stavy a zároveň nejmenší ubytovací kapacitu, zároveň však nejvyšší náklady na frekventanta," řekla Svitáková.

V borovanském učilišti pracuje 16 lidí. Ti by v případě zániku střediska patrně dostali místa na jiných pozicích v jihočeském hasičském sboru. "Ještě není nic definitivního, stále doufáme, že středisko nezanikne a budeme pokračovat," uvedl vedoucí učiliště Miroslav Vít.

Podle mluvčí by provoz střediska v Borovanech mohl skončit už k 1. lednu 2013. Vít však dodal, že oficiální datum nikdo zatím neoznámil. "Patrně se o naší budoucnosti teprve bude rozhodovat," řekl vedoucí.

Objekt v Borovanech by hasiči prodali

Učiliště v Borovanech připravuje školení s různými specializacemi pro profesionální hasiče. Pořádá i takzvané vstupní kurzy, které musí každý člen sboru po nástupu absolvovat. Takový kurz trvá až půl roku.

Borovanské středisko navíc vlastní mobilní barokomoru potřebnou pro výcvik hasičských potápěčů. Zařízení stojí několik milionů korun.

"Pokud by provoz ve středisku skutečně skončil, jeho vybavení bychom přesunuli do zbylých dvou učilišť ve Frýdku-Místku a v Brně," uvedla Svitáková. Objekt v Borovanech by prý hasiči patrně prodali.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy