Tři králové letos vybrali rekordní sumu peněz

ČTK ČTK
1. 2. 2012 7:31
Jen na jihu Čech lidé naházeli do jejich pokladniček skoro 4 miliony Kč
Dárcům děkujeme, je to ohromující, říká Jan Oulík z Charity ČR, která sbírku organizuje.
Dárcům děkujeme, je to ohromující, říká Jan Oulík z Charity ČR, která sbírku organizuje. | Foto: Charita Pardubice

České Budějovice - Téměř čtyři miliony korun vynesla na jihu Čech letošní Tříkrálová sbírka. Zhruba dvě tisícovky koledníků nasbíraly v českobudějovické diecézi o čtvrt milionu korun více než loni. Oznámilo to vedení tamní Diecézní charity.

Naprostá většina peněz zůstane v regionu a pomůže mimo jiné zmírnit problém s nižšími státními dotacemi na sociální služby. Část sbírky ale dostanou i potřební v zahraničí, například obyvatelé oblastí postižených přírodními katastrofami.

Do kasiček vhodili lidé jihočeským Kašparům, Melicharům a Baltazarům dohromady 3,87 milionu korun. "Dvě třetiny z této sumy zůstanou přímo v místech, kde se vykoledovaly. Celkem zůstane českobudějovické Diecézní charitě 90 procent vykoledovaných peněz," uvedla ředitelka charity Michaela Čermáková.

Nejúspěšnějšími koledníky Jihočeského kraje byly skupinky Tří králů Farní charity v Prachaticích, kterým se podařilo získat 234 862 korun. Dobře si vedli také Tři králové Farní charity v Boršově nad Vltavou, kteří vybrali 117 987 korun, nebo koledníci Oblastní charity Strakonice, kteří k celkovému výsledku přispěli 111 378 Kč.

Sbírka má letos rekordní tržby v celé republice

Zhruba dvě třetiny peněz z výtěžku letošní sbírky mají pomoci zlepšit život seniorů. Mimo jiné i proto, že letošní rok je Rokem aktivního stáří. Z výnosu sbírky se zaplatí také stávající sociální projekty, které slouží dětem a mládeži, například letní tábor pro děti ze sociálně slabých rodin. A peníze mají pomoci i matkám s dětmi bez přístřeší nebo mobilní hospicové péči.

"Nejde ale jenom o vykoledované peníze, i když jsou samozřejmě důležité. Staří, nemocní a opuštění lidé jsou rádi, když je někdo navštíví," dodala ředitelka charity Čermáková.

Rekordní výsledky přinesla letošní Tříkrálová sbírka v celé zemi. Dohromady se zatím v ČR vybralo 74,3 milionu korun, což je nejvíce ve dvanáctileté historii sbírky. Loni lidé dali 72,71 milionu korun.

"Vysvětluji si to tak, že sbírka má již jméno a lidé už koledníky znají. Jsme rádi, že společnost dokáže být štědrá navzdory podmínkám. Dárcům děkujeme, je to ohromující," řekl Jan Oulík z Charity ČR, která sbírku organizuje.

 

Právě se děje

Další zprávy