Tisícovka dětí se vrací do škol, kde našli azbest

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 3. 2012 7:09
Školy byly zavřeny od konce listopadu. Náklady na čištění činily zhruba 20 milionů
Sanace škol skončila teprve před pár dny.
Sanace škol skončila teprve před pár dny. | Foto: ZŠ Máj I

České Budějovice - Více než tisíc dětí se po 114 dnech vrátí do základních škol na českobudějovickém sídlišti Máj.

Objekty byly od konce listopadu zavřeny kvůli výskytu nadlimitního množství zdraví škodlivého azbestu.

Sanace škol skončila teprve před pár dny.

Pro žáky a učitele tak skončí více než tříměsíční dojíždění do jiných škol v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou.

Původní termín návratu do tří májských škol magistrát odhadoval na konec března. Nakonec však sanační práce skončily 7. března a po jarních prázdninách, které byly v minulém týdnu, děti mohou opět chodit do svých tříd.

Náklady na čištění škol činily zhruba 20 milionů korun.

"Budeme je požadovat po viníkovi, který výskyt azbestu na májských školách způsobil," řekl před časem náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta (TOP 09).

Magistrát zatím jedná s firmou OHL ŽS, která loni v létě zajišťovala zateplování škol, při němž podle města asi únik azbestu nastal.

"Snažíme se dohodnout na mimosoudním vyrovnání. Pokud bychom ale neuspěli, budeme celý spor řešit soudně," uvedl Calta.

Radnice si nechala od specializované společnosti Foster Bohemia vypracovat expertizu, podle níž azbest uniknul do ovzduší právě při zateplování škol.

Firma OHL ŽS zase disponuje soudním posudkem, který tvrdí, že postupovala správně.

 

Právě se děje

před 37 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy