Tisícovka dětí se vrací do škol, kde našli azbest

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 3. 2012 7:09
Školy byly zavřeny od konce listopadu. Náklady na čištění činily zhruba 20 milionů
Sanace škol skončila teprve před pár dny.
Sanace škol skončila teprve před pár dny. | Foto: ZŠ Máj I

České Budějovice - Více než tisíc dětí se po 114 dnech vrátí do základních škol na českobudějovickém sídlišti Máj.

Objekty byly od konce listopadu zavřeny kvůli výskytu nadlimitního množství zdraví škodlivého azbestu.

Sanace škol skončila teprve před pár dny.

Pro žáky a učitele tak skončí více než tříměsíční dojíždění do jiných škol v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou.

Původní termín návratu do tří májských škol magistrát odhadoval na konec března. Nakonec však sanační práce skončily 7. března a po jarních prázdninách, které byly v minulém týdnu, děti mohou opět chodit do svých tříd.

Náklady na čištění škol činily zhruba 20 milionů korun.

"Budeme je požadovat po viníkovi, který výskyt azbestu na májských školách způsobil," řekl před časem náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta (TOP 09).

Magistrát zatím jedná s firmou OHL ŽS, která loni v létě zajišťovala zateplování škol, při němž podle města asi únik azbestu nastal.

"Snažíme se dohodnout na mimosoudním vyrovnání. Pokud bychom ale neuspěli, budeme celý spor řešit soudně," uvedl Calta.

Radnice si nechala od specializované společnosti Foster Bohemia vypracovat expertizu, podle níž azbest uniknul do ovzduší právě při zateplování škol.

Firma OHL ŽS zase disponuje soudním posudkem, který tvrdí, že postupovala správně.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy