Teplárna dezinfikovala stanici, hygiena našla bakterie

ČTK ČTK
12. 6. 2012 14:19
Stanice vodou zásobuje objekty v okolí Plzeňské ulice. Bakterie způsobí zápal plic
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

České Budějovice - Výměníková stanice českobudějovické teplárny, v níž hygienici v závěru minulého týdne zjistili výskyt bakterií Legionella pneumophila, byla kompletně dezinfikována.

Akciová společnost, v níž má město majoritu, tak splnila nařízení krajské hygienické stanice. Řekl to mluvčí teplárny Zdeněk Zuntych.

Stanice teplou vodou zásobuje objekty v okolí českobudějovické Plzeňské ulice. Bakterie může způsobit zápal plic.

Podle Zuntycha byl už o víkendu opakovaně přehříván zásobník teplé užitkové vody na 65 stupňů Celsia, což garantuje tepelnou dezinfekci celého systému rozvodů teplé vody.

"Preventivně jsme teplou vodu přehřáli ve všech výměníkových stanicích ve městě, i když množství bakterií zjištěných na našem zařízení v Plzeňské ulici bylo hluboce pod limitem, který určuje vyhláška," řekl místopředseda společnosti Martin Žahourek.

Firma ale už nemůže garantovat stav potrubních rozvodů v objektech a domech, které nejsou v jejím majetku, upozornil.

Teplárna nadále spolupracuje s hygieniky a řídí se jejími doporučeními.

Podle hygieniků byla bakterie nalezena pouze v teplé vodě. Může se vyskytovat i v domácnostech ve vodovodních a sprchových bateriích. Lidé by je měli dezinfikovat obdobně - horkou vodou nad 65 stupňů Celsia.

Legionella pneumophila je původcem legionelózy. Toto akutní bakteriální onemocnění může mít formu těžšího zápalu plic anebo méně vážné pontiatické horečky. Tato lehčí forma nepostihuje plíce, ale horní cesty dýchací.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Dezinfekce - kontakty na služby.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy