Temelín testuje záložní havarijní středisko. Elektrárna by vydržela zemětřesení i přírodní pohromu

ČTK ČTK
3. 5. 2016 8:51
V těchto dnech právě probíhá testování záložního střediska Jaderné elektrárny Temelín. Havarijní středisko elektrárny sídlí v Českých Budějovicích a v případě potřeby by tam mělo pracovat až 18 odborníků. V záložním středisku mají odborníci k dispozici počítače a komunikační techniku včetně satelitního telefonu. Zátěžové testy Evropské unie jsou opatření, která byla zavedena po havárii v japonské Fukušimě.
Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín. | Foto: Aktuálně.cz

České Budějovice - Jaderná elektrárna Temelín v těchto dnech testuje záložní havarijní středisko. Sídlí v Českých Budějovicích a v případě přírodní katastrofy by řešilo postup její likvidace místo střediska v Temelíně. "Jde o opatření, které Temelín podstoupil na základě zátěžových testů EU a je reakcí na pět let starou havárii v japonské Fukušimě," upřesnil mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

V havarijním středisku by podle potřeby mělo pracovat až 18 odborníků. "Budějovice jsou od elektrárny v bezpečné a navíc v dojezdové vzdálenosti. Havarijní štáb tak může začít pracovat do hodiny od svého svolání," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek. Středisko je v budově temelínské elektrárny, která zde už několik let provozuje specializované radiační pracoviště.

V Temelíně jsou důležitá zařízení umístěna v seizmicky odolných budovách. Vydrží zemětřesení o síle 5,5 stupně Richterovy stupnice. Klíčové stavby jsou 90krát odolnější než největší zemětřesení, které zde bylo historicky zaznamenáno. V záložním středisku mají odborníci k dispozici počítače a komunikační techniku včetně satelitního telefonu.

"Bezpečnostní opatření budeme neustále posilovat. Při zátěžových testech jsme realizovali řadu technických modifikací, nakoupili novou techniku a teď je potřeba, aby naši odborníci zavedená vylepšení správně používali. A k tomu nám mají pomoci právě různá cvičení," uvedl Zronek.

V rámci zátěžových testů EU zavedl ČEZ v Temelíně pět desítek opatření. Mimo jiné rozšířil způsoby chlazení reaktoru, přidal další nezávislé zdroje elektřiny nebo zvýšil počet zařízení na likvidaci vodíku v budově chránící reaktor. Opatření byla zaměřena například i na to, aby elektrárna nejméně tři dny zvládala mimořádné přírodní pohromy úplně sama, bez jakékoliv pomoci zvenčí.

Česká republika je ohrožena světovým bojem proti emisím oxidu uhličitého. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy