Temelín je mimo provoz, Česká republika musela dovážet elektřinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2015 17:45
Energetici kvůli poruše odstavili i druhý výrobní blok elektrárny Temelín, elektrárna tak stojí celá. Poruchu má i tepelná elektrárna ve Chvaleticích, Česko proto muselo 15 hodin dovážet elektřinu. Teď už ale spotřebu pokryjí domácí elektrárny, pomohl hlavně nadcházející víkend. Problémy měli v Temelíně už v létě, oba bloky byly souběžně odstaveny na neplánovaných 27 dnů.
Temelín.
Temelín. | Foto: Thinkstock

Temelín (Českobudějovicko) - Česká republika musela kvůli neplánovanému úplnému odstavení jaderné elektrárny Temelín a tepelné elektrárny ve Chvaleticích 15 hodin dovážet elektřinu ze zahraničí.

Situaci zlepšil přicházející víkend, kdy je spotřeba elektřiny pravidelně nižší. Dovoz mohl být zastaven. Informovala o tom informovala mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Barbory Peterové. Česko, které je dlouhodobě exportérem elektřiny, ji muselo dovážet zhruba od půlnoci do 15:00.

První z chvaletických bloků by mohl začít vyrábět již dnes v noci, první z dvou bloků Temelína by pak měl být připojen k přenosové soustavě v noci z neděle na pondělí.

"Situaci, která nastala, tj. že by Česko muselo elektřinu dovážet dlouho nepamatujeme," řekla Peterová. Podle ní bylo třeba v přenosové soustavě v některých hodinách nahradit více než 1000 MW výkonu, což je výkon jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín.

Nahození prvního bloku stabilizuje situaci

Dispečeři ČEPS proto museli zažádat u provozovatelů sousedních přenosových sítí o výpomoc. Kolik ČEPS za výpomoc zaplatí, bude podle ní známo během několika dnů.

"Neumíme ani řádově říct, kolik to bude, protože ceny odpovídají aktuálním cenám na trhu," uvedla. Podotkla, že ČEPS sice náklady zaplatí, v konečném důsledku ho to ale nebude stát nic. "Náklady zaplatí ti, kteří odchylku způsobili," dodala. Temelín patří energetické společnosti ČEZ, Chvaletice společnosti Severní energetická.

Energetici v noci na pátek odstavili kvůli poruše druhý výrobní blok Temelína. Od 3. září přitom stojí první blok, a to kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny.

První blok by měl být k přenosové soustavě připojen v noci z neděle na pondělí. Nyní se dělá příprava na tlakovou zkoušku před spuštěním bloku.

"Zprovoznění prvního bloku přispěje ke stabilizaci situace," dodala Peterová. Problémy měli v Temelíně už v létě, oba bloky byly souběžně odstaveny na neplánovaných 27 dnů.

Plánovaná oprava i porucha

Zcela mimo provoz je i tepelná elektrárna Chvaletice. Dva její bloky podstupují dlouho plánovanou opravu, další dva byly neplánovaně odstaveny v noci na pátek kvůli poruše.

"V noci se na jednom bloku objevila netěsnost na tlakovém celku, ve sváru u parní komory. Odstavili jsme ho a opravuje se," řekl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

Do provozu by mohl být spuštěn v pondělí ráno. Poslední čtvrtý blok je mimo provoz kvůli velkému nánosu strusky v kotli. Tu je nutné odstranit vodním paprskem nebo mechanicky. Blok by mohl opět začít pracovat v pátek v noci.

Analytik: je to daň za modernizaci

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor řekl, že opakované problémy Temelína jsou daní za rozsáhlou modernizaci obou výrobních bloků.

Připomněl, že původní projektový výkon elektrárny se díky ní zvýšil z 1962 na 2158 megawattů.

"Každý zásah do tak složitého zařízení, jakým jaderná elektrárna bezesporu je, přináší riziko startovacích potíží. A když se k tomu přidají i Chvaletice, tak už to znamená problém pro soustavu," řekl Gavor.

Podle něj ČEPS problém vyřeší, aniž to bude znamenat omezení odběru elektřiny pro spotřebitele.

Česko dlouhodobě elektřinu vyváží. Podle dat Energetického regulačního úřadu činil za celý loňský rok rozdíl mezi dovezenou a vyvezenou elektřinou 16,3 TWh ve prospěch vyvezené elektřiny.

Temelín dodal skoro 15 TWh elektřiny

Temelín, největší zdroj výroby elektřiny v Česku, loni do sítě dodal 14,95 TWh elektřiny, zhruba čtvrtinu celkové spotřeby v ČR.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW.

Elektrárna loni vyrobila 3,12 TWh elektřiny a na její celkové výrobě v ČR se podílí zhruba 3,5 procenty.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy