Tábor musí za 15 milionů opravit hráz nádrže Jordán

ČTK ČTK
10. 9. 2013 12:08
Hráz v současném stavu není schopná čelit větším náporům vody, zjistil výzkum
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Simona Holecová

Tábor - Tábor musí začít v nejbližších dnech opravovat hráz nádrže Jordán, která v současném stavu není schopná čelit větším náporům vody.

Zjistil to srpnový statický výzkum pomocí vrtů. Hráz, po níž vede frekventovaná městská silnice, musí mít volnější spád.

Odhadované náklady na opravu činí 15 milionů korun a město žádá na projekt dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj, sdělil tajemník táborského úřadu Lubomír Šrámek.

Hráz Jordánu zpevní několik tun kamene, který bude největší finanční položkou projektu.

Loni na jaře začal projekt odbahňování Jordánu, jehož náklady přesáhnou 400 milionů korun. Kvůli tomu voda v nádrži klesla na minimum, ale vzhledem k tání sněhu nebo přívalovým dešťům se hladina vždy na čas mírně zvedla.

"A právě tyto změny a neustálé nápory hráz nejvíc zatěžují," uvedl manažer projektu odbahnění Karel Hotový.

Pohyb hráze při povodních

Při povodních na začátku června letošního roku byl zaznamenán pohyb hráze. Hlevně proto město provedlo statický průzkum stavu hráze. Nikdo přesně neodkáže určit stáří díla, ale pohybuje se v řádu stovek let. Nyní výška hráze dosahuje ke 20 metrům.

Oprava hráze by neměla trvat déle než do poloviny října.

"Práce lze provést pouze ze dna vypuštěného rybníku po zatěsnění historických výpustí a přístup ke svahům je možný pouze po staveništních komunikacích, které vytvořil nebo následně vybuduje zhotovitel odbahnění. Navíc jakákoli činnost ve staveništi i s ohledem na možné pyrotechnické nálezy musí být úzce koordinována se zhotovitelem, který zajišťuje pyrotechnický průzkum," uvedl Šrámek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy