Šumavský rys Copperfield se postupně uzdravuje a dál kouzlí

Šumavský rys Copperfield se postupně uzdravuje a dál kouzlí
Sameček, pro které se i v médiích vžila přezdívka David Copperfield, se tu úspěšně zotavuje po tom, co ho u Solné Lhoty nedaleko Vimperka porazilo projíždějící auto.
"Každý den spořádá až kilo zvěřiny. Jeho zdravotní stav ho vůbec v ničem neomezuje, je absolutně zdravý, jako kdyby žil ve volné přírodě. Od října David vyrostl, zmohutněl a přibral asi pět kilogramů," popisuje vedoucí stanice na Klášterci Petr Juha.
Ve středu mu vimperské veterinářky Šárka Janásková a Barbora Součková z těla vyjmuly kovovou výztuhu.
"Kost je perfektně srostlá a David je ve výborné formě a naprosto bez problémů. Museli jsme vyjmout extenční drát, který přidržoval zlomenou kost a v těle by v dalších měsících zlobil," říká veterinářka Šárka Janásková. Davida čeká ještě jeden podobný zákrok na podzim. "Z těla mu ještě musíme vyjmout kovovou destičku, který drží patní kloub," dodala kolegyně Barbora Součková.
Foto: Pavel Pechoušek, Správa NP a CHKO Šumava
Domácí Domácí
12. 4. 2013 15:40

Kostelec - Mládě rysa, které se do záchranné stanice v Klášterci dostalo na začátku listopadu, se úspěšně uzdravuje. Sameček měl zlomené obě nohy a ve stanici proto musel zůstat celou zimu. Nyní mu zvěrolékařka z nohy operativně vyjmula kovovou výztuhu zlomené kosti. Do přírody se již ovšem nevrátí - už si příliš zvykl na život v zajetí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy