Šumava plánuje znovu kácet v lokalitě Na Ztraceném

ČTK ČTK
17. 5. 2012 15:37
Aktivisté se přou o posudek, který kácení v boji s kůrovcem schvaluje
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vimperk (Prachaticko) - Šumavský národní park chystá i letos kácení dřeva napadeného kůrovcem v lokalitě Na Ztraceném u Modravy, kde loni ekologičtí aktivisté tři týdny bránili těžbě dřeva.

Podle naturového posudku vypracovaného pro Evropskou komisi je tento postup v boji proti kůrovci správný, řekl novinářům mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha však prý tento dokument nemůže obstát jako naturový posudek.

Posudek pro Evropskou komisi vypracovala odborná posuzovatelka Olga Pospiechová. Podle jejích závěrů jsou zásahy proti kůrovci v souladu s evropskou legislativou a ochranou přírody podle evropského práva.

"Povinností České republiky je zabezpečit příznivý stav předmětů ochrany přírody Ptačí oblasti a Evropsky významné lokality Šumava. Tuto povinnost je potřebné splnit i za cenu zásahů proti kůrovci. Zásahy je potřeba uskutečnit i kdyby dočasný vliv na předměty ochrany přírody by mohl být mírně negativní," uvedla Pospiechová.

"Posudek obsahově a formou odpovídá naturovému posudku, z čistě právního hlediska se ale o naturový posudek nejedná, protože jedna jeho část byla vytvořena na již vykonané činnosti a druhá část, která se týkala činností budoucích, nebyla vypracována v rámci řízení EIA," řekl mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Tyto fotky boje o stromy na Šumavě obletěly svět - podívejte se:

Vitík potvrdil, že posudek byl zaslán Evropské komisi, pro "kterou je v této podobě dostačující". Podle vyjádření náměstka ministra Tomáše Tesaře pro Radiožurnál stál posudek 620 tisíc korun. "Český tým chtěl za hodinu práce 650 korun. Naopak slovenští autoři žádali jen 500," uvedl.

Naturový posudek se zaměřil na vliv protikůrovcových opatření u devíti druhů ptáků a dalších devíti chráněných druhů rostlin a živočichů Evropsky významné lokality Šumava. "Z pohledu ochrany přírody definovanou soustavou Natura 2000 je bezzásahový režim významně negativní pro mnoho naturových druhů v Národním parku Šumava, včetně tetřeva hlušce," dodala Pospiechová.

Pechoušek přesto uvedl, že na základě posudku park plánuje další kácení v lokalitě Na Ztraceném v letošním i příštím roce. Pokud by se prý proti kůrovci tímto způsobem nezasáhlo, hrozil by zánik vhodných biotopů pro řadu rostlin i živočichů. "Když na části území Národního parku Šumava ponecháváme přírodu bez lidských zásahů, tak to z pohledu ochrany soustavy Natura 2000 není dobře," řekl náměstek ředitele parku Jiří Mánek.

Aktivisté v řetězech na Šumavě odolávají policii - podívejte se:

Jaromír Bláha z Hnutí Duha však řekl, že dokument vypracovaný pro Evropskou komisi formálně a procesně nesplňuje požadavky pro naturový posudek. "Navíc je odborně zcela scestný," řekl Bláha. Dodal, že ke kácení v lokalitě na Ztraceném šumavský park kromě naturového posudku potřebuje rovněž udělení výjimky ze zákona.

"Toto řízení zatím nebylo zahájeno a správa parku tento proces tedy pode mě ani nemůže stihnout. Pokud by chtěla v létě kácet, musela by při dodržení všech regulí o výjimku žádat už někdy v lednu," uvedl Bláha.

Ekologičtí aktivisté ve snaze zabránit kácení obsadili lokalitu Na Ztraceném loni v červenci a aktivně bránili těžařům. Policisté zpočátku situaci jen monitorovali, později ale začali zasahovat a vyvádět lidi z prostoru kácení. Přitom zadrželi a předvedli 180 lidí, u 92 z nich použili policisté donucovací prostředky. Několik účastníků blokády naopak policie podezírala z násilí proti úřední osobě, z čehož se zpovídali i u soudu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Specializované firmy na  kácení stromů.

 

Právě se děje

Další zprávy