Soud poslal falešnou gynekoložku z Bechyně do vazby

ČTK ČTK
19. 1. 2012 19:48
Ženě se podařilo podvést nejméně dvě desítky pacientek i zdravotní pojišťovny
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Bechyně - Třicetiletá žena ze Slovenska, kterou policisté ve středu zadrželi, protože prý si v Bechyni na Táborsku podvodně otevřela gynekologickou praxi, je od čtvrtka ve vazbě.

Falešné gynekoložce hrozí trest vězení až na pět let, uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Lékařská komora sdělila, že kdyby mohla kontrolovat personální vybavení zdravotnických zařízení, podvod by se nestal. Případem se bude zabývat revizní komise komory.

Žena prý používala falešnou identitu a vydávala se za lékařku, vzdělání na to neměla. Podle Matznera podvodně ošetřila dvě desítky žen a vydala neoprávněně recepty na léky obsahující omamné a psychotropní látky.

Problém má i odborný zástupce

"Osobně jsem dal podnět revizní komisi komory k zahájení disciplinárního řízení s doktorem Václavem Fišerem, který měl vykonávat funkci odborného zástupce," sdělil prezident komory Milan Kubek.

Obrátil se i na ředitele jihočeského krajského policejního ředitelství s žádostí o přešetření případu a vyvození trestněprávních důsledků. Oslovil jihočeského hejtmana, ředitele krajského úřadu a vedoucího odboru zdravotnictví s doporučením zahájit správní řízení o zrušení registrace tohoto nestátního zdravotnického zařízení.

"Doporučuji vyvodit vůči odpovědným pracovníkům krajského úřadu přísné personální důsledky a učinit opatření, aby se podobná věc nemohla opakovat," uvedl Kubek.

Pacienti by si měli lékaře ověřovat

Žena prý zfalšovala různé listiny, které k otevření gynekologické ordinace potřebovala. Kromě pacientů údajně podvedla také zdravotní pojišťovny, u nichž si následně nárokovala proplacení úkonů.

Kubek připomněl, že komora nemá od roku 2004 možnost trestat někoho, kdo není lékařem a není jejím členem. Nabízí však občanům, aby si ověřovali na www.lkcr.cz, zda osoba vystupující jako lékař je lékařem a členem komory. Bez členství v komoře nesmí žádný lékař v Česku léčit.

Žena již byla za podvody ve vězení

Zadržená se údajně jmenuje Sandra Svobodová, před časem si operativně nechala změnit pohlaví. Okresní soud v Příbrami ji loni v listopadu zprostil obžaloby z úvěrového podvodu.

Obžaloba ji vinila, že v roce 2004 uzavřela v příbramské pobočce České spořitelny úvěrovou smlouvu na 300 000 korun a prokázala se přitom falešným občanským průkazem. Jeho kopie ale ve spisu spořitelny založena nebyla. Podle obhájce zmíněný doklad nikdy neexistoval.

Svobodová mimo jiné vystupovala jako předsedkyně a rozhodce Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže ad hoc. V této souvislosti byla podezřelá z podvodů a poškozování cizích práv.

Matzner dodal, že žena byla v minulosti kvůli podvodům soudně trestána. "Naposledy byla propuštěna z vězení na podmínku a stále je ve zkušební lhůtě," uvedl. To by nyní mohlo její možný pobyt ve vězení prodloužit.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy