Sokoli na Šumavě čekají mláďata, hlídají je strážci

ČTK ČTK
9. 6. 2012 9:55
Vzácný dravec hnízdí na osmi místech národního parku, hluk je může vyrušovat
Samice sokola stěhovavého zahřívá v hnízdě svá mláďata
Samice sokola stěhovavého zahřívá v hnízdě svá mláďata | Foto: Jaroslav Hruška, ČSOP

Vimperk - Hnízdiště sokola stěhovavého hlídají v těchto dnech pracovníci Informační a strážní služby Národního parku Šumava. Vzácný dravec, který hnízdí na sedmi místech v NP a CHKO Šumava, v těchto dnech připravuje svá mláďata na vylétnutí z hnízda. Jakýkoliv hluk může ptáky vyrušit a způsobit předčasné vylétnutí mláďat z hnízda. Pak by se stala snadnou kořistí pro predátory, protože už se nedokážou vrátit zpět do hnízda a zahynou, řekl dnes ČTK mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Některá místa strážci parku hlídají nepřetržitě a vysvětlují turistům důvody omezeného vstupu. Jinde jsou postaveny informační cedule. "Pracovníci strážní služby hlídají, aby do blízkosti hnízdišť nechodili turisté a sokolí rodinky nerušili. Přesná místa, kde jsou hnízdiště sokola stěhovavého nelze s ohledem na jejich bezpečnost zveřejnit," uvedl vedoucí Informační a strážní služby Národního parku Šumava Petr Šrail.

Ten má zásluhy na tom, že se v jednom místě na západní straně šumavského parku na jaře narodila mláďata sokolů. Lezecká skupina strážní služby tam loni upravila skalní plošinu ve zhruba desetimetrové výšce, aby umožnila sokolímu páru bezpečně hnízdit. Ten se o to pokoušel už několik let, ale hnízdění bylo neúspěšné.

Pro sokola stěhovavého, který patří mezi kriticky ohrožené druhy, je Šumava historickou hnízdní oblastí. Ještě během 50. let minulého století hnízdil běžně na všech vhodných místech. V průběhu 60. let z přírody téměř vymizel. Hlavní příčinou bylo používání pesticidů a pronásledování člověkem. Dnes se jeho početní stavy zvyšují.

Výrazně tomu napomáhají zoologové z Národního parku Šumava společně s odborníky z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko, kteří se o praktickou ochranu i monitoring stavu populace sokola stěhovavého na Šumavě starají od roku 1996.

"Když jsme začínali mapovat výskyt sokola, hnízdily na území NP a CHKO pouze dva páry. Dnes se díky důsledné ochraně tohoto druhu na území zvýšil počet hnízdišť na sedm," uvedl Jaroslav Hruška z ČSOP Plzeňsko.

 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy