Sokoli na Šumavě čekají mláďata, hlídají je strážci

ČTK ČTK
9. 6. 2012 9:55
Vzácný dravec hnízdí na osmi místech národního parku, hluk je může vyrušovat
Samice sokola stěhovavého zahřívá v hnízdě svá mláďata
Samice sokola stěhovavého zahřívá v hnízdě svá mláďata | Foto: Jaroslav Hruška, ČSOP

Vimperk - Hnízdiště sokola stěhovavého hlídají v těchto dnech pracovníci Informační a strážní služby Národního parku Šumava. Vzácný dravec, který hnízdí na sedmi místech v NP a CHKO Šumava, v těchto dnech připravuje svá mláďata na vylétnutí z hnízda. Jakýkoliv hluk může ptáky vyrušit a způsobit předčasné vylétnutí mláďat z hnízda. Pak by se stala snadnou kořistí pro predátory, protože už se nedokážou vrátit zpět do hnízda a zahynou, řekl dnes ČTK mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Některá místa strážci parku hlídají nepřetržitě a vysvětlují turistům důvody omezeného vstupu. Jinde jsou postaveny informační cedule. "Pracovníci strážní služby hlídají, aby do blízkosti hnízdišť nechodili turisté a sokolí rodinky nerušili. Přesná místa, kde jsou hnízdiště sokola stěhovavého nelze s ohledem na jejich bezpečnost zveřejnit," uvedl vedoucí Informační a strážní služby Národního parku Šumava Petr Šrail.

Ten má zásluhy na tom, že se v jednom místě na západní straně šumavského parku na jaře narodila mláďata sokolů. Lezecká skupina strážní služby tam loni upravila skalní plošinu ve zhruba desetimetrové výšce, aby umožnila sokolímu páru bezpečně hnízdit. Ten se o to pokoušel už několik let, ale hnízdění bylo neúspěšné.

Pro sokola stěhovavého, který patří mezi kriticky ohrožené druhy, je Šumava historickou hnízdní oblastí. Ještě během 50. let minulého století hnízdil běžně na všech vhodných místech. V průběhu 60. let z přírody téměř vymizel. Hlavní příčinou bylo používání pesticidů a pronásledování člověkem. Dnes se jeho početní stavy zvyšují.

Výrazně tomu napomáhají zoologové z Národního parku Šumava společně s odborníky z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko, kteří se o praktickou ochranu i monitoring stavu populace sokola stěhovavého na Šumavě starají od roku 1996.

"Když jsme začínali mapovat výskyt sokola, hnízdily na území NP a CHKO pouze dva páry. Dnes se díky důsledné ochraně tohoto druhu na území zvýšil počet hnízdišť na sedm," uvedl Jaroslav Hruška z ČSOP Plzeňsko.

 

 

Právě se děje

Další zprávy