Školy na sídlišti Máj dostanou 2,6 milionů za azbest

ČTK ČTK
17. 5. 2012 14:10
Náklady na likvidaci dosáhly 20 milionů korun, České Budějovice zvažují soud
Českobudějovická ZŠ Máj
Českobudějovická ZŠ Máj | Foto: ZŠ Máj I

České Budějovice - Náklady spojené s odstraňováním azbestu na českobudějovických základních školách na sídlišti Máj vzrostly o dalších 2,6 milionu korun.

Takovou částku město poskytne školám jako kompenzaci za náklady, které vznikly čtyřměsíčním uzavřením objektů. Celkové náklady na likvidaci azbestu a opatření s tím spojených činí zhruba 20 milionů korun.

Město bude náklady patrně požadovat od společnosti OHL ŽS. Ta loni školy zateplovala a při těchto pracech se mohl azbest uvolnit. Společnost OHL ŽS však vinu popírá, tvrdí, že postupovala správně.

"Necháváme si vypracovat posudek a potom patrně celou věc předáme soudu," uvedl náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta (TOP 09).

Magistrát chce o nákladech, které mu kvůli azbestu vznikly, informovat také ministerstvo školství. Podle náměstka primátora Petra Podholy (ČSSD) ministerstvo v minulosti slíbilo městu pomoci.

"Ale to bylo ještě za ministra Dobeše. Obávám se, že teď nic očekávat nemůžeme, protože se budeme dobývat do úplně jiných dveří," řekl Podhola.

Českobudějovická radnice postupně dává dohromady všechny částky, které musela kvůli azbestu na třech základních školách na Máji hradit.

Zatím vyplatila zhruba 15,6 milionu korun za sanační práce, 2,5 milionu korun za stavební dozor, 700.000 korun za dopravu a stravné žáků a pedagogů do jiných škol a nyní 2,6 milionu korun jako kompenzace pro školy.

Školy byly uzavřeny od listopadu

Magistrát zavřel školy kvůli nadlimitním hodnotám zdraví škodlivé látky koncem loňského listopadu. O zvýšených ukazatelích minerálních vláken včetně azbestu v jedné třídě a na chodbách škol věděli úředníci magistrátu už od července.

Prohlédněte si azbest v pražském metru:

Od 5. října měli výsledky měření koncentrace azbestových vláken i pracovníci krajské hygienické stanice.

Kontrolní měření dělal zdravotní ústav ve školách 1. až 4. listopadu, 25. listopadu měli radní předběžné výsledky a schválili krizový plán a uzavření škol.

Děti od začátku prosince až do letošního 19. března dojížděly do jiných škol v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou.

Kvůli výskytu azbestu podalo sdružení rodičů dětí ze ZŠ Máj I na konci ledna trestní oznámení na neznámého pachatele. Sanace objektu od azbestu trvala přibližně šest týdnů.

 

Právě se děje

Další zprávy