Šéf šumavského parku skončil. Necítil Drobilovu podporu

Pavel Baroch
1. 11. 2010 15:45
Po Františku Krejčím dočasně převzala řízení parku Zdeňka Šartnerová
Exředitel šumavského národního parku František Krejčí
Exředitel šumavského národního parku František Krejčí | Foto: Národní park Šumava

Praha/Vimperk - František Krejčí už není ředitelem Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Oficiální zpráva ministerstva životního prostředí zní, že sám požádal o rezignaci, kterou ministr Pavel Drobil přijal.

Podle informací Aktuálně.cz ovšem Krejčí neodchází z čela šumavského parku dobrovolně. "Je evidentni, že ředitele Krejčího dotlačil svými kroky k rezignaci ministr Drobil," řekl Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha, který se Šumavě dlouhodobě věnuje.

Vedoucí tiskového oddělení ministerstva životního prostředí Ilona Chalupská odmítla, že by byl Krejčí k odstoupní přinucen. "Ne, v žádném případě," řekla Aktuálně.cz.

Neměl jsem ministrovu podporu

Krejčí uvedl, že odešel z čela národního parku po dohodě. Dodal, že dlouhodobě necítil podporu ministra Drobila. "V takové funkci musím mít plnou podporu ministra," řekl Aktuálně.cz Krejčí.

Uvedl, že se běžně stávalo, že na jednání o budoucnosti Šumavy nebyl vůbec pozván. Když nedávno Drobil osobně navštívil Šumavu, ředitel Krejčí se svými spolupracovníky čekali v kanceláři. 

Ministr Drobil po nástupu do funkce uvedl, že Krejčí je člověk na svém místě. "Zpočátku mi vyjadřoval podporu, ale pak to ochladlo," konstatoval Krejčí.

Souhlasím s novou koncepcí, proto rezignuju

Ministerstvo uvedlo, že se Krejčí rozhodl rezignovat, aby "jeho osoba nebránila postupu dalších jednání o nové koncepci Národního parku Šumava, o které je přesvědčen, že jde správným směrem, a dohodě o budoucím uspořádání Národního parku Šumava".

Vedením parku byla prozatím pověřena Zdeňka Šartnerová. Na místo ředitele bude v nejbližší době vyhlášeno výběrové řízení tak, aby se nový šéf mohl ujmout funkce nejpozději od ledna 2011.

František Krejčí byl jmenován ředitelem Národního parku a CHKO Šumava 30. března 2007 tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem.

Hnutí Duha: Za odvoláním jsou dřevařské firmy

Jaromír Bláha z Hnutí Duha je přesvědčen o tom, že za odvoláním ředitele Krejčího jsou vlivné dřevařské firmy. Na Šumavě je totiž dřevo za miliardy korun a Krejčí si podle Bláhy mnohé firmy rozhněval.

Správci parku podle něho díky nově zavedené kontrole udělili bezmála milion korun pokut za chyby v odváděné práci. Se 36 firmami přímo rozvázali smlouvy.

"Mezi pokutované patří i vlivné firmy LESS či Petra Hodonín. Lepší pravidla zadávání zakázek vytvořila rovné podmínky pro všechny firmy i živnostníky. Velké těžařské společnosti proti němu poslaly sedmdesát stížností na antimonopolní úřad, ale ani v jednom případě neuspěly," uvedl Bláha.

"Naštval velké těžařské společnosti zavedením takzvaných minitendrů na práce v parku. Správa sice dostala cenu za jejich transparentnost a rovné podmínky pro všechny, stát ušetřil asi třicet procent peněz za zakázky a dodavatelé, kteří dělali chyby, dostali pokuty či výpověď. Ale právě to vlivným firmám vadí. Na šumavské dřevo si teď brousí pily nejen kmotrovská lesní akciovka z Hluboké," dodal Bláha.

Ředitel podle něho rovněž striktně odmítal návrh zákona z dílny plzeňského hejtmanství, podle kterého měli o těžbě dřeva a zadávání zakázek v lese rozhodovat regionální politici.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 58 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy