Reaktor prvního bloku Temelína běží, měnilo se palivo

ČTK ČTK
11. 9. 2012 12:04
V Jaderné elektrárně Temelín končí plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku
V Jaderné elektrárně Temelín končí plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku.
V Jaderné elektrárně Temelín končí plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku. | Foto: Jan Langer

Temelín (Českobudějovicko) - V Jaderné elektrárně Temelín končí plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku.

V pondělí večer provozní personál nastartoval reaktor, zahájení výroby elektřiny je plánováno na závěr týdne, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

"Nyní se dělají fyzikální testy, kterými se ověřují parametry paliva při minimálním výkonu reaktoru. Po jejich ukončení bude výkon reaktoru zvýšen na 30 procent a proběhnou další kontroly chování paliva v aktivní zóně reaktoru. Souběžně s tím se bude vyvažovat turbína," uvedl mluvčí.

První blok byl pro výměnu čtvrtiny paliva odstaven 28. července. Na druhém bloku byla odstávka od 11. května do 27. června a energetici ji zvládli se čtyřdenním předstihem.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,01 miliardy kWh elektřiny. Letos má v plánu poprvé překonat výrobní hranici na úrovni 15 miliard kWh elektřiny.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Teplý podzim přinesl další rekordy, na jižní Moravě bylo 24 stupňů

V Česku v úterý opět padaly teplotní rekordy, zaznamenalo je 45 ze zhruba 150 stanic, které měří alespoň 30 let. Teplo bylo hlavně na východě, ve Strání na Uherskohradišťsku naměřili 23,9 stupně Celsia. Informoval o tom František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na druhou polovinu října byly neobvykle vysoké teploty také ve Vsetíně nebo ve Štítné nad Vláří na Zlínsku, kde bylo shodně 23,7 stupně. Tři místa pak zaznamenala teplotu 23,5 stupně. Jednalo se o Luhačovice, Jablunkov a Hošťálkovou.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy