Reaktor prvního bloku Temelína běží, měnilo se palivo

ČTK ČTK
11. 9. 2012 12:04
V Jaderné elektrárně Temelín končí plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku
V Jaderné elektrárně Temelín končí plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku.
V Jaderné elektrárně Temelín končí plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku. | Foto: Jan Langer

Temelín (Českobudějovicko) - V Jaderné elektrárně Temelín končí plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku.

V pondělí večer provozní personál nastartoval reaktor, zahájení výroby elektřiny je plánováno na závěr týdne, řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

"Nyní se dělají fyzikální testy, kterými se ověřují parametry paliva při minimálním výkonu reaktoru. Po jejich ukončení bude výkon reaktoru zvýšen na 30 procent a proběhnou další kontroly chování paliva v aktivní zóně reaktoru. Souběžně s tím se bude vyvažovat turbína," uvedl mluvčí.

První blok byl pro výměnu čtvrtiny paliva odstaven 28. července. Na druhém bloku byla odstávka od 11. května do 27. června a energetici ji zvládli se čtyřdenním předstihem.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,01 miliardy kWh elektřiny. Letos má v plánu poprvé překonat výrobní hranici na úrovni 15 miliard kWh elektřiny.

 

Právě se děje

před 41 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy