Pyrotechnici našli ve vypuštěném rybníku torzo letadla

ČTK ČTK
26. 11. 2012 18:41
Pyrotechnici v pondělí zahájili další etapu průzkumu dna táborského rybníku Jordán
Rybník Jordán.
Rybník Jordán. | Foto: Aktuálně.cz

Tábor - Pyrotechnici v pondělí zahájili další etapu průzkumu dna táborského rybníku Jordán.

Minulý týden bylo totiž na jeho levém břehu objeveno torzo odhazovací nádrže letadla, které pravděpodobně souvisí s náletem na táborské nádraží v roce 1945.

Rybník se po více než 180 letech od jara vypouští kvůli odbahnění. Dolní část je prázdná, začal odvoz sedimentů, řekl vedoucí odboru investic a strukturálních fondů radnice Karel Hotový.

"Vypouštění dolní části nádrže oddělené provizorní hrází bylo dokončeno v úterý, kdy zhotovitel ukončil i ražbu tlakové štoly. Současně pokračuje upouštění vody z nádrže do Tismenického potoka," shrnul Hotový.

Ve čtvrtek začal převoz sedimentů na skládku v Pohnánci. V části nádrže na Sokolské plovárně je asi 10.000 metrů krychlových odvodněného bahna. Celkové množství se odhaduje na 260.000 metrů krychlových.

Hluková studie povoluje dodavateli zabydleným územím až 70 jízd auty denně. Bahno se bude vozit ještě na další dvě skládky, na pohnáneckou se vejde 34.000 metrů krychlových. Sedimenty nejsou jedovaté, dále se ale budou dělat rozbory.

Nejtěžší kapr měl 13 kilogramů

Polovina vypuštěného Jordánu vydala i 14.226 tun ryb. Tolik raritních kusů, jak rybáři očekávali, se tam ale zatím neulovilo. Obří byli tolstolobici, největší měl asi 42 kilogramů, nejtěžší kapr měl 13 kilogramů.

V rybníce bylo hodně cejnů, nebývalé množství úhořů a také štiky. Vyloveni byli i čtyři sumci, největší z nich, asi třicetikilový, je umístěn ve štičích líhních.

"Většina ryb skončila v Lužnici," řekl Jaroslav Dvořák ze společnosti Esox. Z druhé části Jordánu by se podle odhadů mohlo vylovit stejné množství ryb.

Ve vypouštém Jordánu pracují i archeologové. Našli tam zbytky pravěkého osídlení, zřejmě z doby bronzové, tedy asi 3000 let staré. Nálezy odeslali k uhlíkové analýze.

Přijatá bezpečnostní opatření trvají

Policisté ze dna rybníka podle mluvčího Miroslava Doubka odstranili velké množství vojenské munice.

Pyrotechnici bezpečně zlikvidovali více než stovku granátů, 15 kusů dělostřelecké munice, protipěchotní minu, protitankové střely a desítky kilogramů dalších nebezpečných předmětů, jako jsou torza střelných zbraní, trhaviny, dýmovnice, světlice či rozbušky.

Přijatá bezpečnostní opatření trvají.

Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotovo v roce 2014. Město na práce získalo dotace z operačního programu Životní prostředí ve výši 85 procent, samo se bude na investici podílet 60 miliony.

Jordán vznikl v roce 1492 a je pravděpodobně nejstarší přehradní nádrží v Česku. Původně měl zásobovat město vodou, později se využíval i k chovu ryb. Naposledy byl vypuštěn v roce 1830 kvůli opravě hráze.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy