Pyrotechnici našli v nádrži dvacet kilo vojenské munice

ČTK ČTK
22. 5. 2012 17:33
Tábor nádrž Jordán vypouští, protože chce odbahnit dno
Nádrž Jordán.
Nádrž Jordán. | Foto: Aktuálně.cz

Tábor - Více než 20 kilogramů vojenské munice nalezli policejní pyrotechnici na dně údolní nádrže Jordán v Táboře.

Město vodní dílo vypouští, protože chce odbahnit dno.

Pyrotechnici tam za poslední dny objevili už několik desítek kusů různé munice většinou ze druhé světové války, řekl vedoucí českobudějovické pyrotechnické expozitury Pavel Zikmund.

"Zatím se jedná hlavně o granáty, střelivo do ručních zbraní nebo dělostřelecké náboje," uvedl. Některá nalezená munice je podle něj i z doby před druhou světovou válkou.

V pondělí pyrotechnici v Jordánu navíc objevili nálože trhaviny trinitrotoluenu (TNT).

Zikmund uvedl, že přestože jde většinou o několik desítek let starou munici, většinou bývá stále aktivní. "Ona ta věc zvenku zrezaví, ale vevnitř většinou zůstane v bezvadném a funkčním stavu," řekl.

Pokud munici objeví lidé, měli by to bez jakékoliv další manipulace s předmětem ihned oznámit policii. I když veřejnost by se vůbec neměla v oblasti vypouštěného Jordánu pohybovat.

"Je to staveniště, na které platí přísný zákaz vstupu," uvedl policejní mluvčí Miroslav Doubek. Za porušení zákazu hrozí lidem pokuta až 30.000 korun.

Čekají na dně letecké pumy

Zikmund uvedl, že zatím jde stále o počáteční nálezy.

Munici v mnohem větším objemu pyrotechnici v Jordánu očekávají za několik týdnů, kdy ještě výrazněji klesne hladina.

"Říká se, že do nádrže spadla nákladní auta plná zbraní. A také tu samozřejmě existuje možnost, že jsou na dně nevybuchlé letecké pumy z bombardování Tábora v dubnu 1945 americkou armádou," dodal pyrotechnik.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní. Oznámila to v úterý ústřední volební komise, podle níž Ghaní získal 50,64 procenta hlasů, a těsně tak porazil svého hlavního soupeře, premiéra Abdulláha Abdulláha. Oznámení konečných výsledků bylo kvůli sporům, technickým obtížím a podezření z podvodů několikrát odloženo. Volební komise vítěze nyní definitivně potvrdila po téměř pěti měsících od hlasování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy