První blok Temelína se na 50 dnů zastaví, vymění palivo

ČTK ČTK
26. 7. 2012 10:21
V sobotu začne jeho plánovaná odstávka, při níž bude vyměněna čtvrtina paliva v reaktoru
První blok jaderné elektrárny Temelín přestane v pátek v 21:00 vyrábět elektřinu.
První blok jaderné elektrárny Temelín přestane v pátek v 21:00 vyrábět elektřinu. | Foto: Jan Langer

Temelín (Českobudějovicko) - První blok jaderné elektrárny Temelín přestane v pátek v 21:00 vyrábět elektřinu.

V sobotu začne jeho plánovaná odstávka, při níž bude vyměněna čtvrtina paliva v reaktoru.

Provedeny při ní budou pravidelné kontroly zařízení, třeba nízkotlakých dílů turbíny. Dodávky elektřiny by měl blok obnovit po 50 dnech, tedy v polovině září, řekl mluvčí elektrárny Václav Brom.

"Čeká nás padesát náročných dní. V nich musíme udělat přes 10.000 činností, které provede více než 600 pracovníků z 50 dodavatelských firem a 400 pracovníků ČEZ," upřesnil vedoucí odstávky prvního bloku Petr Metelka.

Během odstávky bude v reaktoru vyměněno 43 palivových souborů, tedy čtvrtina ze 163.

Celkem 38 použitých palivových souborů bude při odstávce přemístěno z bazénů u reaktorů do dvou kontejnerů CASTOR a převezeno do skladu použitého paliva v areálu elektrárny, bude jich tam tak už devět.

První kontejner byl do skladu přivezen v roce 2010, vejde se jich do něj celkem 152. Kapacita skladu je plánovaná na 30 let provozu dvou bloků Temelína.

Václav Klaus na návštěvě Temelína - podívejte se:

Svou letošní odstávku pro výměnu čtvrtiny paliva v reaktoru má už za sebou druhý blok Temelína.

"Tu se nám podařilo úspěšně zvládnout za 47 dní, tedy o čtyři dny rychleji než jsme plánovali. V přípravě odstávky prvního bloku jsme udělali maximum, abychom na tento úspěch navázali. Pokud i tuto odstávku zvládneme bezpečně a v plánovaném termínu, tak významně nakročíme k naplnění rekordního ročního plánu výroby 15 miliard kWh elektřiny," uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

K dnešku od začátku roku Temelín vyrobil 8,83 miliardy kilowatthodin.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy