Přípravu stavby části D3 komplikuje výkup pozemků

ČTK ČTK
21. 5. 2013 12:11
Může to začátek budování 22 kilometrů dlouhého úseku kolem krajského města oddálit

České Budějovice - Přípravu stavby části dálnice D3 u Českých Budějovic provázejí komplikace v podobě výkupu pozemků.

Mohly by začátek budování zhruba 22 kilometrů dlouhého úseku komunikace kolem krajského města oddálit. Zatím není jasný termín, kdy by stavba měla zahájit.

Dalším problémem je část mezi Úsilným a Hodějovicemi u Českých Budějovic, kde několik plánovaných sjezdů z dálnice nesplňuje normy pro vzdálenosti mezi exity. Řekl to předseda Sdružení výstavby D3 a R4, senátor Pavel Eybert (ODS).

"Zatím je vykoupeno minimum pozemků. To představuje největší zádrhel pro stavbu dálnice v tomto místě, všechno ostatní se dá řešit," řekl Eybert.

Podle něj problematika vzdálenosti sjezdů není záležitost, která by realizaci D3 kolem Českých Budějovic zásadně zdržovala. "Tam se dá žádat o výjimku a tu uděluje ministr vnitra," uvedl.

V otázce výkupu pozemků však stát nezná časové horizonty, v nichž by měl potřebné lokality získány. Proto stále není vůbec jasné, kdy se úsek dálnice kolem Budějovic začne budovat.

"Stavební povolení nemůžete dostat, nemáte-li pozemky. Máme jen nakreslený projekt pro stavební povolení, z něhož vyplývají záborové elaboráty na to, jaké pozemky potřebuje stát získat do vlastnictví pro výstavbu," řekl Eybert.

Podle něj je časový prostor, po jehož dobu se výkupy mohou řešit, neomezený. Jeho délku ovlivňuje několik faktorů. "Pozemky v okolí Českých Budějovic mají jinou hodnotu než pozemky někde v polích u Veselí nad Lužnicí. A z toho bude vycházet problematika výkupu," řekl Eybert.

Pozemky patří tisícům vlastníků

Pozemky pod plánovanou D3 v okolí Českých Budějovic na úseku asi 22 kilometrů navíc patří tisícům vlastníků, s nimiž stát musí jednat. Některé případy mohou skončit u soudu, který proces ještě prodlouží.

Projekt výstavby dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a následně i s rakouskými hranicemi se táhne léta. Zatím je v provozu zhruba 16kilometrový úsek mezi Meznem a Táborem.

Do 30. června má skončit stavba navazující části z Tábora do Veselí nad Lužnicí. Bude měřit 26 kilometrů. Letos by měla začít stavba krátkých úseků mezi Veselím a Bošilcem na Táborsku a Borkem a Úsilným na Českobudějovicku.

Celkem má chystaná dálnice mezi Prahou rakouskými hranicemi měřit 171 kilometrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy