Policie po incidentu posílí hlídky na sídlišti Máj

ČTK ČTK
3. 7. 2013 14:43
V úterý 9. července bude k situaci na sídlišti svoláno setkání ve Sportovní hale
Pochod extremistů v Českých Budějovicích.
Pochod extremistů v Českých Budějovicích. | Foto: ČTK

České Budějovice - Počty městských strážníků i státní policie na českobudějovickém sídlišti Máj, kde žije početná romská komunita, se po sobotním konfliktu zvýší.

Po středečním mimořádném zasedání městské rady tom novináře informoval primátor Juraj Thoma (OPB).

V lokalitě s více než 20 000 obyvateli, panuje napětí od 21. června, kdy na dětském hřišti vznikl konflikt mezi dětmi a následně dospělými. Při sobotních potyčkách stovek demonstrantů pak bylo zraněno deset lidí.

"K posílení pocitu bezpečí by mělo přispět okamžité opatření, které spočívá v posílení počtu hlídek městských strážníků. Vedle motorizované hlídky bude k dispozici nonstop 12 strážníků namísto současných šesti. Další pěší hlídky vyšle do ulic sídliště státní policie," uvedl po jednání primátor.

Vedení města apeluje na všechny lidi žijící na sídlišti, aby se v žádném případě nezapojovali do pouličních akcí a nepodporovali radikální skupiny. V úterý 9. července od 17:00 bude k aktuální situaci na sídlišti svoláno setkání ve Sportovní hale, dodal Thoma.

Sobotní konflikt na sídlišti, při němž bylo při potyčkách policistů s demonstranty zraněno deset lidí, vznikl poté, co se tam přesunulo několik stovek účastníků ohlášeného protestního shromáždění.

Ředitel jihočeské policie Radomír Heřman považuji akci policie za úspěšnou. Podle něj zabránila fyzickému kontaktu mezi dvěma skupinami lidí.

Policie zadržela čtyři desítky osob

Potyčky na sídlišti se odehrály po protiromském shromáždění na českobudějovickém náměstí. Během konfliktu policie zadržela čtyři desítky osob, ale zatím nikoho neobvinila.

Vyšetřovatelé a odborníci na extremismus vyhodnocují záběry z kamer, které akci monitorovaly. Počet osob podezřelých z protiprávního jednání tak ještě nemusí být konečný.

Během shromáždění na českobudějovickém náměstí někteří z účastníků vykřikovali hesla jako "Černá svině."

Konflikt na Máji pak trval v sobotu několik hodin. Zatím není známá výše škod, která při potyčkách vznikla. Protestní shromáždění povolil českobudějovický magistrát. Podle policie postupoval správně.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy