Papež jmenoval českobudějovickým biskupem Vlastimila Kročila

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2015 12:55
Českobudějovická diecéze byla bez biskupa od loňského března, kdy rezignoval Jiří Paďour.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Simona Holecová

České Budějovice Vatikán - Papež František jmenoval biskupem českobudějovické diecéze třiapadesátiletého Vlastimila Kročila. Diecéze, která to uvedla na svém webu, byla po rezignaci Jiřího Paďoura od loňského března bez biskupa.

Biskupství vedl jako administrátor vikář Adolf Pintíř. Paďour loni odstoupil ze zdravotních důvodů. Kročil byl v roce 2011 jmenován vikářem táborského vikariátu a následujícího roku sídelním kanovníkem katedrální kapituly u sv. Mikuláše v Českých Budějovicích.

Kročil je tak historicky 13. biskupem v diecézi. V 90. letech tuto funkci mimo jiné zastával například i Miloslav Vlk, jenž se později stal arcibiskupem pražským a následně kardinálem.

Nový biskup pochází z křesťanské rodiny. V 80. letech emigroval, když nebyl přijat do kněžského semináře v Litoměřicích, kam se třikrát hlásil. Teologii studoval v Římě a kněžské svěcení přijal 16. července 1994 v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích.

Českobudějovická diecéze byla založena roku 1785 a je jednou z osmi v České republice. Podle výsledků posledního sčítání lidu se v této diecézi hlásí ke katolické víře zhruba 237.000 ze 743.000 obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy