Opilý vodák převracel loď, vysadili ho v rašeliništi

Domácí Domácí
12. 5. 2013 12:10
Muž málem nepřežil, záchranáři ho našli po pás zabořeného v rašelině
Rašeliniště, ilustrační snímek.
Rašeliniště, ilustrační snímek. | Foto: Archiv

Šumava - Příběh se šťastným koncem, v němž hráli hlavní roli vodáci a alkohol, hlásí šumavská horská služba.

Ta v sobotu večer za asistence policie hledala šestadvacetiletého vodáka, který se ztratil v nepřístupném a nebezpečném prostoru rašeliniště na horním toku Vltavy.

Skupina vodáků se vydala od Soumarského mostu směrem k Lipnu odpoledne. Poté, co jeden z nich údajně zavinil třikrát během krátkého úseku převrácení lodi, vysadili jej ostatní na břeh. Pak pokračovali v cestě a na kamaráda čekali u mostu na Pěknou.

"Když se nedočkali, naložili lodě a odjeli zpět do kempu na Soumarském mostu. Mladík ale nedorazil a tak kolem sedmé večer zavolali na policii. Policisté vzápětí kontaktovala nás a my jsme v součinnosti s nimi zahájili pátrací akci," uvedl Vladimír Čeřovský, zasahující člen Horské služby Šumava.

Pátrání bylo ovšem komplikované, protože parta vodáků byla prý v podnapilém stavu a tak jen stěží dokázala předat přesné informace. Po nějaké době se však záchranáři dozvěděli, že mladíka kamarádi vysadili na břeh kousek za soutokem Teplé a Studené Vltavy.

"To je místo, zvané Vltavský luh, terén, do kterého bych se neodvážil za světla ani já. V podstatě celé je tvoří rašeliniště, do kterého je skutečné snadné zapadnout. Kdyby kamaráda vysadili na opačném břehu, mohl dojít na silnici, ale v tomto případě byl opravdu v ohrožení," popsal situaci Vladimír Čeřovský.

Když pak dostal policejní psovod přesnější údaje, našli záchranáři ztraceného vodáka asi ve čtvrt na devět. Byl už po pás zabořený v rašelině, podchlazený a vyčerpaný.

Policisté mu dokonce i po čtyřech hodinách od vysazení z lodě naměřili přes dvě promile alkoholu v krvi. Záchranný tým tedy mladíka vyprostil a člen hasičského sboru jej v terénním automobilu odvezl k ostatním na Soumarský most.

"Alkohol skutečně na vodu nepatří. Vltava je po neustálých deštích nad normálním stavem a silněji proudí. Pokud vodáci vyjedou podnapilí, může se jim přihodit vážnější nehoda. Kromě toho se domnívám, že pokud bychom mládence nenašli, v jeho stavu a v současném počasí na Šumavě by do rána nemusel vydržet," důrazně varoval vodní turisty Michal Janďura, náčelník horské služby Šumava.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy