Opatření za 97 milionů ochrání Strakonice před povodní

ČTK ČTK
3. 8. 2011 8:32
Stavba rozšíří koryta Otavy a Volyňky, aby odolala i stoleté vodě
Foto: Jan Langer

Strakonice - Povodí Vltavy buduje ve Strakonicích protipovodňová opatření za 97 milionů korun. Ochrání město před stoletou vodou.

Účelem stavby je rozšíření koryt řek Otavy a Volyňky, které nyní pojmou maximálně padesátiletou vodu. Akci dotuje z 80 procent ministerstvo zemědělství, město se na stavbě podílí 14 miliony korun. Předpokládané ukončení stavebních prací je v prosinci, řekla mluvčí Povodí Michaela Pohůnková.

Hráze podél Otavy a Volyňky budou dlouhé téměř 2,5 kilometru a zajistí ochranu části Strakonic před povodní. 

Projekt zahrnuje i údržbu stromů a cyklostezku

Součástí projektu je údržba stromů. V návaznosti na stavbu protipovodňového opatření město připravuje propojení Volyňské a Otavské cyklistické stezky na koruně protipovodňových hrází.

Povodí Vltavy letos na jihu Čech pracuje na protipovodňových opatřeních za zhruba 565 milionů korun. V plánu má osm staveb a jednu rekonstrukci jezu. Loni státní podnik v kraji dokončil dvě stavby protipovodňové ochrany za 254 milionů korun.

Počítá se s výstavbou bariér, které budou tvořit hráze nebo betonové zdi často s podzemní těsnící stěnou. Na některých místech je navrženo i mobilní hrazení. Největší investicí jsou protipovodňová opatření ve Veselí nad Lužnicí. Počítá se s náklady zhruba 160 milionů korun. Protipovodňové bariéry za 140 milionů budou chránit Planou nad Lužnicí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy