Opatření za 97 milionů ochrání Strakonice před povodní

ČTK ČTK
3. 8. 2011 8:32
Stavba rozšíří koryta Otavy a Volyňky, aby odolala i stoleté vodě
Foto: Jan Langer

Strakonice - Povodí Vltavy buduje ve Strakonicích protipovodňová opatření za 97 milionů korun. Ochrání město před stoletou vodou.

Účelem stavby je rozšíření koryt řek Otavy a Volyňky, které nyní pojmou maximálně padesátiletou vodu. Akci dotuje z 80 procent ministerstvo zemědělství, město se na stavbě podílí 14 miliony korun. Předpokládané ukončení stavebních prací je v prosinci, řekla mluvčí Povodí Michaela Pohůnková.

Hráze podél Otavy a Volyňky budou dlouhé téměř 2,5 kilometru a zajistí ochranu části Strakonic před povodní. 

Projekt zahrnuje i údržbu stromů a cyklostezku

Součástí projektu je údržba stromů. V návaznosti na stavbu protipovodňového opatření město připravuje propojení Volyňské a Otavské cyklistické stezky na koruně protipovodňových hrází.

Povodí Vltavy letos na jihu Čech pracuje na protipovodňových opatřeních za zhruba 565 milionů korun. V plánu má osm staveb a jednu rekonstrukci jezu. Loni státní podnik v kraji dokončil dvě stavby protipovodňové ochrany za 254 milionů korun.

Počítá se s výstavbou bariér, které budou tvořit hráze nebo betonové zdi často s podzemní těsnící stěnou. Na některých místech je navrženo i mobilní hrazení. Největší investicí jsou protipovodňová opatření ve Veselí nad Lužnicí. Počítá se s náklady zhruba 160 milionů korun. Protipovodňové bariéry za 140 milionů budou chránit Planou nad Lužnicí.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy