Odbahnění Jordánu komplikuje tající sníh, vody je moc

ČTK ČTK
13. 3. 2012 20:17
Projekt za desítky milionů by měl být hotov v roce 2014
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikipedia

Tábor - Nepříznivé počasí komplikuje práce na projektu odbahnění nádrže Jordán v Táboře. Nejprve tání sněhu a nyní dešťové přeháňky způsobily, že do nádrže přibude více vody, než jí stačí odtéct.

Problémy by však prý zatím neměly projekt ohrozit, řekl vedoucí týmu správce stavby ze společnosti Vodohospodářský rozvoj a výstavba Martin Staněk.

"Hladina Jordánu se proto příliš nesnižuje. Ale stále ještě jsme schopni dodržet termíny dokončení prací podle harmonogramu," uvedl. Voda z nádrže odtéká přes potrubí v objemu zhruba 200 litrů za vteřinu.

"Navíc ji v noci upouštíme přes vedlejší vodopád," řekl novinářům Staněk.

Stavaři začali před dvěma týdny razit asi 150 metrů dlouhou štolu, která povede ke spodní výpusti Jordánu. Zatím z ní dokázali vyhloubit 11 metrů.

Pyrotechnici v minulých dnech zkontrolovali okolí vojenské plovárny. S dalšími pracemi, při nichž hledají možnou munici ze druhé světové války, budou pokračovat až po snížení hladiny nádrže.

Odbahnění Jordánu je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších procesů na Táborsku v posledních letech. Město projekt připravovalo více než rok.

Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotovo v roce 2014. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun, uvedl Fišer.

 

Právě se děje

Další zprávy