Neklidné Budějovice: Hajlování, slzný plyn i granáty

ČTK ČTK
30. 6. 2013 9:00
Při protiromském protestu na sídlišti Máj zadržela policie 30 lidí
Pochod extremistů v Českých Budějovicích.
Pochod extremistů v Českých Budějovicích. | Foto: ČTK

České Budějovice - Při protiromském protestu na sídlišti Máj v Českých Budějovicích policie zadržela tři desítky osob. Po střetech v ulicích bylo ošetřeno deset lidí. Tři z toho byli policisté, kteří museli být převezeni do českobudějovické nemocnice.

„Většina utrpěla lehká zranění typu tržných a řezných ran způsobených střepy nebo gumovými projektily. Dva muži utrpěli středně těžké zranění - otřes mozku po zásahu letícím předmětem," uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Kafková.

Nepokoje na sídlišti v noci na neděli ustaly a situace v lokalitě se zklidnila. "Policie přesto zůstává nadále na místě," řekl její mluvčí Milan Bajcura.

K sídlišti Máj, kde žije početná romská komunita, se v sobotu přesunulo několik stovek lidí po shromáždění na českobudějovickém náměstí, kde se konal protest proti častým problémům v soužití na sídlišti.

Při akci zasahovaly stovky policistů. Dav demonstrantů dorazil po shromáždění na náměstí k sídlišti po 17:00. Policisté se snažili zabránit tomu, aby se protestující na sídliště dostali do míst, kde žijí Romové.

Účastníci pochodu se zastavili v ulici J. Bendy. Tam se také poprvé střetli s pořádkovou službou. Ulicemi Máje pochodovala i řada místních obyvatel, kteří vyjadřují svou nespokojenost s poměry na sídlišti.

Radikálnější jádro demonstrantů už na sídlišti Máj není vidět. Místní obyvatelé, kteří se k akci přidali, po 20:00 došli do ulice V. Volfa, kde Romové žijí. Jednalo se však o poklidný pochod bez konfliktů, který hlídala policie.

Policisté se od začátku pokoušeli dav vytlačit dál od sídliště Máj. Používali k tomu například výstražné granáty nebo slzný plyn. Protestující po nich zase házeli kameny a zapálili popelnice.

"Naše shromáždění skončilo před 17:00 na českobudějovickém náměstí. To, co se děje v ulicích města, nemá s naší aktivitou nic společného a ani to nemůžeme nijak ovlivnit," řekl ČTK pořadatel sobotní akce Michal Choura.

Primátor: Situace není tak dramatická

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (OPB) uvedl, že podobné protestní akci, která se konala na náměstí, nemůže město zabránit. "Organizátoři mají pouze oznamovací povinnost, a tu splnili," řekl.

Fakt, že se shromáždění změnilo v pochod na Máj a následné střety s policisty, primátora překvapil. Podle něj dlouhodobá situace na sídlišti není tak dramatická, jak by se prý mohlo zdát.

"Čas od času to vybublá v nějaký problém. Ale Máj rozhodně není Chanov nebo jiné problémové sídliště v republice. Všichni víme, že tady žije početná skupina romských spoluobčanů, kteří mají úplně odlišný životní rytmus a chovají se jinak než většinová populace, což samozřejmě rozpaky a napětí vyvolává. Ale dlouhodobý brutální konflikt tady neexistuje," uvedl Thoma.

Začalo to konfliktem desítek lidí

První problémy v sobotu nastaly už při protestu na náměstí, když někteří provolávali rasistická hesla. Na sídlišti Máj žije početná skupina Romů a před několika dny tam došlo ke konfliktu, do kterého se postupně zapojilo několik desítek obyvatel.

Účastníci shromáždění provolávali hesla jako: "Čechy Čechům" nebo "černý svině". Konání protestního shromáždění pořadatelé ohlásili jen na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II.

Na sídlišti Máj se v sobotu po poledni konalo Shromáždění za lepší sousedské vztahy. Pořádalo jej občanské sdružení Konexe společně s místní romskou komunitou. Této akce se účastnilo několik desítek lidí.

Pořadatelé tvrdí, že protestem chtěli jen poukázat na potíže soužití početné komunity sociálně slabších, jejíž většinu tvoří Romové a která na sídlišti žije. Shromáždění je prý reakcí na nedávný incident. "Akce neměla mít žádný rasistický podtext," tvrdí Choura.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy