Na židovském hřbitově v Táboře si lidé připomněli oběti holokaustu

ČTK ČTK
13. 3. 2016 16:28
V Táboře si v neděli pietním aktem připomněli zhruba 1200 lidí z Táborska, kteří během 2.světové války nepřežili holokaust. Vzpomínková akce s názvem PAMATUJ!, které se zúčastnilo asi 100 lidí, se konala v kostele sv.Filipa a Jakuba a na starém židovském hřbitově. "Chtěli jsme připomenout památku zcela nevinných obětí genocidy vykonané uprostřed evropské civilizace a vzdali čest jejich památce. Místním sdělit kolik obětí pocházelo z jejich sousedství," řekl Jakub Smrčka z občanského sdružení Hadasa Tábor, které akci zorganizovalo. Oběti z Táborska pocházely z 32 obcí bývalého okresu Tábor. "Během pietního aktu byly přečteny názvy všech těchto obcí," uvedl Smrčka.
Holokaust - ilustrační foto.
Holokaust - ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy