Na zamořených školách v Budějovicích začne sanace

ČTK ČTK
19. 1. 2012 7:29
Čeká se na souhlas hygieniků, pak firma začne čistit základní školy na Máji od azbestu
Českobudějovická základní škola Máj I
Českobudějovická základní škola Máj I | Foto: ZŠ Máj I

České Budějovice  - Krajská hygienická stanice v Českých Budějovicích ve středu odpoledne obdržela od společnosti Sita cz hlášení na práci s azbestem na základních školách na sídlišti Máj.

Hygienici by měli vše vyřídit zhruba za dva až tři dny a pak mohou práce na sanaci ve školách, kde bylo naměřeno nadlimitní množství zdraví škodlivého azbestu, začít.

Společnost Sita cz uspěla ve výběrovém řízení s nabídkou, v níž slibuje sanaci za 12,7 milionu korun bez DPH. Krajská hygienická stanice má na vyjádření k podobným žádostem třicetidenní lhůtu, ale v tomto případě se bude snažit proces maximálně urychlit, řekl František Kotrba z krajské hygienické stanice. "Vzhledem k závažnosti a naléhavosti situace vydáme stanovisko v nejkratší možné době," dodal.

Podle Kotrby musí společnost Sita cz po ukončení sanace základních škol na sídlišti Máj dodat krajské hygienické stanici doklad akreditované firmy, že objekt dosahuje odpovídajících hodnot azbestu.

Sanační práce by měly trvat zhruba 45 dní a bude se na nich podílet několik desítek lidí. Děti, které nyní dojíždějí do pěti základních škol v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou, se tak do budov na Máji pravděpodobně vrátí do konce března

Magistrát o azbestu věděl od července

Magistrát zavřel školy na sídlišti Máj kvůli nadlimitním hodnotám azbestu koncem loňského listopadu. O zvýšených hodnotách minerálních vláken včetně azbestu v jedné třídě a na chodbách škol věděli úředníci magistrátu už od července. Od 5. října měli výsledky měření koncentrace azbestových vláken i pracovníci krajské hygienické stanice. Těm je předala společnost MAPOZ Zliv, která demontáž panelů v areálu škol prováděla od 26. do 29. července.

Kontrolní měření provedl zdravotní ústav ve školách mezi 1. a 4. listopadem, 25. listopadu měli radní předběžné výsledky měření a hned schválili krizový plán a uzavření škol.

Zdraví škodlivý azbest našli specialisté v těsnících šňůrách v přírubách vzduchotechnického potrubí a pravděpodobně je také v podkladových deskách pod elektroinstalacemi.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy