Na šumavské salaši uvidí turisti i výrobu ovčího sýra

ČTK ČTK
24. 10. 2012 6:23
Zemědělec buduje na Prachaticku soukromou farmu, která nabídne i ukázky z chovu ovcí
Turisté uvidí ukázky z chovu ovcí. Ilustrační foto.
Turisté uvidí ukázky z chovu ovcí. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Prachatice - Turisté, kteří se v budoucnu vydají na procházku kolem šumavských Knížecích plání na Prachaticku, uvidí ukázky chovu ovcí a výrobu produktů z ovčího mléka.

Zemědělec Milan Rychecký, jenž v těchto místech obhospodařuje 55 hektarů půdy, buduje u stezky mezi obcemi Bučina a Borová Lada velkou salaš, která bude tyto ukázky nabízet.

Projekt má podporovat obnovu zaniklých luk na Šumavě. Z nich mají v nejbližších letech zmizet náletové dřeviny a vzniknout tam soukromé farmy.

Turisté v salaši uvidí dojení ovcí a výrobu sýra, který budou moci ochutnat. "Je to taková první vlaštovka v tomto projektu," uvedl Rychecký. Ten u Knížecích plání hospodaří od roku 1995. Na pastvinách tam chová asi 50 krav masného plemene a zhruba 100 ovcí.

Rycheckému už dlouhá léta vadí, že se plochy původních šumavských pastvin začaly zmenšovat kvůli náletovým dřevinám. Šumavský park začal letos s obnovou luk a hodlá je dlouhodobě pronajímat zemědělcům pro chov dobytka.

"V současné době se péče o bezlesí stává absolutní prioritou správy parku. Nebudeme se dál nečinně dívat, jak Šumava postupně zarůstá, to je v rozporu s důvody, pro které byl národní park vyhlášený," uvedl jeho ředitel Jiří Mánek.

Plocha takzvaného bezlesí zabírá na Šumavě asi 10 tisíc hektarů, což představuje asi 15 procent celkové rozlohy parku. Podle Mánka lze však z této rozlohy hospodářsky využívat jen 4500 hektarů.

"Navíc rok od roku se tato plocha zmenšovala a zarůstala náletovými dřevinami. Tento trend chceme na vytipovaných místech zastavit," řekl Mánek. Pracovníci parku proto označili na rozloze asi 1500 hektarů stromy, které pokácejí.

Podle něj náletové dřeviny, což jsou například břízy, omezují tradiční skladbu živočichů. "Dřív bývalo naprosto normální, že každá rodina na Šumavě měla kousek pastviny a na ní pár krav pro obživu. Věříme, že se sem v blízké budoucnosti trend soukromých zemědělců, kteří budou obstarávat určitou plochu luk, zase vrátí," řekl Rychecký.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy