Na Šumavě stále leží tisíce kusů nevybuchlé munice

ČTK ČTK
15. 1. 2014 11:02
Na nebezpečná místa v šumavském národním parku upozorňují výstražné cedule.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Vimperk (Prachaticko) - Na území šumavského národního parku leží tisíce kusů nevybuchlé munice. Jde o materiál, který před rokem 1989 používala při svých cvičení československá armáda.

Ukázal to první ucelený pyrotechnický výzkum oblasti. Šumavský národní park chce v budoucnosti prostory sanovat a poté plochy účelně využívat. Mohl by tak vzniknout například nový výběh pro zubry, řekl ředitel parku Jiří Mánek.

Munice je rozeseta na stovkách hektarů plochy. Tato území jsou označena výstražnými tabulemi, které varují turisty před vstupem. "Pokud to lidé budou dodržovat, nikomu se nemůže nic stát," řekl pyrotechnik a soudní znalec Jiří Chládek, který se na výzkumu podílel.

Munice se nachází především v oblasti bývalého vojenského prostoru Dobrá Voda u Prášil na Klatovsku, který vznikl v roce 1957 a byl zrušený v prosinci 1991.

"V největší míře se jedná o různé typy tankových a dělostřeleckých střel. Směs munice, kterou jsme objevili, je ale hodně pestrá," uvedl Chládek.

Zbraně mohou být aktivní 

Podle dochovaných vojenských materiálů by se do lokalit v blízkosti německých hranic, kde munice leží, nemělo 80 až 100 let vstupovat. Chládek však tvrdí, že i po této době mohou být zbraně aktivní. "Proto jednoznačně doporučujeme prostor vyčistit a pak může být bez obav využívaný," uvedl.

O první komplexní pyrotechnický výzkum oblasti zažádalo až současné vedení Národního parku Šumava po více než dvaceti letech existence parku.

Podle ředitele Mánka se o množství nevybuchlé munice pouze spekulovalo. "Výsledky výzkumu mě naprosto šokovaly. To množství objevené munice je velmi vysoké," řekl Mánek.

Uvedl, že park se pokusí v dohledné době ekologické zátěže zbavit pomocí dotačních titulů. Park pak hodlá lokalitu využívat pro zoologický program.

"Rádi bychom sem chtěli instalovat turisticky a výchovně mimořádně zajímavý výběh pro zubry, tedy pro zvíře, které historicky na Šumavě žilo. Byl to již dříve připravovaný projekt, který však více než deset let čeká na realizaci," řekl Mánek.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy