Na sídlišti Máj bude pět asistentů prevence kriminality

ČTK ČTK
3. 1. 2014 11:21
Práce asistenta spočívá v upozorňování na přestupky a pomáhat předcházet možným konfliktům.
Zásah policistů při demonstraci v Českých Budějovicích.
Zásah policistů při demonstraci v Českých Budějovicích. | Foto: ČTK

České Budějovice - Počet asistentů prevence kriminality na českobudějovickém sídlišti Máj se zvýší na pět. Ke dvěma pracovníkům, kteří působí v ulicích s městskými strážníky od loňského září, přibudou tři noví. Mezi nimi je i jedna žena.

Noví tři asistenti prevence kriminality začnou pracovat v terénu od 10. ledna. Uvedla to mluvčí radnice Jitka Welzlová.

"Všichni vybraní uchazeči znají z vlastních zkušeností velmi dobře každodenní život na sídlišti Máj a není jim lhostejné, jak se tamním obyvatelům žije," uvedl primátor Juraj Thoma (OPB). Asistenti mají mimo jiné pomáhat při předcházení možným konfliktům nebo upozorňovat strážníky na přestupky.

Thoma dodal, že i když město nezískalo dotaci na činnost asistentů z evropských programů, rozhodlo se je přijmout a ucházet se o další, národní dotace. "Dosavadní zkušenosti s prací asistentů jsou dobré a lidé je respektují," řekl primátor.

Funkce asistentů prevence kriminality vznikla jako reakce na letní události na největším českobudějovickém sídlišti Máj, kde žije početná komunita romské menšiny. Protiromské nálady se tam začaly šířit od konce června, kdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojilo asi sto dospělých.

Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které v několika případech vyústily v potyčky s policií. Policisté zadrželi několik desítek lidí a řadu z nich obvinili.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy