Na sídlišti Máj bude pět asistentů prevence kriminality

ČTK ČTK
3. 1. 2014 11:21
Práce asistenta spočívá v upozorňování na přestupky a pomáhat předcházet možným konfliktům.
Zásah policistů při demonstraci v Českých Budějovicích.
Zásah policistů při demonstraci v Českých Budějovicích. | Foto: ČTK

České Budějovice - Počet asistentů prevence kriminality na českobudějovickém sídlišti Máj se zvýší na pět. Ke dvěma pracovníkům, kteří působí v ulicích s městskými strážníky od loňského září, přibudou tři noví. Mezi nimi je i jedna žena.

Noví tři asistenti prevence kriminality začnou pracovat v terénu od 10. ledna. Uvedla to mluvčí radnice Jitka Welzlová.

"Všichni vybraní uchazeči znají z vlastních zkušeností velmi dobře každodenní život na sídlišti Máj a není jim lhostejné, jak se tamním obyvatelům žije," uvedl primátor Juraj Thoma (OPB). Asistenti mají mimo jiné pomáhat při předcházení možným konfliktům nebo upozorňovat strážníky na přestupky.

Thoma dodal, že i když město nezískalo dotaci na činnost asistentů z evropských programů, rozhodlo se je přijmout a ucházet se o další, národní dotace. "Dosavadní zkušenosti s prací asistentů jsou dobré a lidé je respektují," řekl primátor.

Funkce asistentů prevence kriminality vznikla jako reakce na letní události na největším českobudějovickém sídlišti Máj, kde žije početná komunita romské menšiny. Protiromské nálady se tam začaly šířit od konce června, kdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojilo asi sto dospělých.

Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které v několika případech vyústily v potyčky s policií. Policisté zadrželi několik desítek lidí a řadu z nich obvinili.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy