Na odbahňované nádrži v Táboře praskla provizorní hráz

ČTK ČTK
28. 12. 2012 13:51
Způsobila to obleva a velký nápor vody, která nyní odtéká proraženou štolou
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Hadonos, Wikimedia Commons

Tábor - Na přepažené nádrži Jordán, kterou město Tábor odbahňuje, praskla v pátek ráno provizorní hráz.

Způsobila to obleva a velký nápor vody, která nyní odtéká proraženou štolou přes Tismenický potok do Lužnice. Zatím není jasné, jak dlouho bude trvat, než se hráz podaří zacelit.

Jordán je kvůli odbahnění po odpuštění hladiny rozdělen na dvě části hrází. V jedné polovině zůstala voda. Z prázdné části, v níž je štola, začala na přelomu listopadu a prosince nákladní auta odvážet bahno. Dnešní havárie práce na čištění Jordánu přibrzdí.

"Komplikace to samozřejmě je, ale myslíme si, že nepůjde o nějaké zásadní zpoždění z pohledu celkové realizace projektu," řekl Pavel Stolař z odboru investic a strukturálních fondů táborské radnice. Hráz tvoří hlavně ocelové stěny zasypané kamením.

Odbahnění bude stát 400 milionů

Voda z Jordánu vytéká štolou, kterou město nechalo prorazit. V budoucnosti má fungovat jako spodní výpusť nádrže. "Štola je hotová v hrubé stavbě, vytékající voda by ji neměla nijak poškodit," uvedl Stolař.

S vodou unikají z Jordánu do Lužnice i ryby, ale podle Stolaře zřejmě nejde o vzácné živočichy. Odbahnění Jordánu, které letos začalo, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech.

Odhadované náklady činí přes 400 milionů korun. Po proražení štoly a vypuštění vody už zmizelo ze dna Jordánu několik tisíc metrů krychlových bahna.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy