Na odbahňované nádrži v Táboře praskla provizorní hráz

ČTK ČTK
28. 12. 2012 13:51
Způsobila to obleva a velký nápor vody, která nyní odtéká proraženou štolou
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Hadonos, Wikimedia Commons

Tábor - Na přepažené nádrži Jordán, kterou město Tábor odbahňuje, praskla v pátek ráno provizorní hráz.

Způsobila to obleva a velký nápor vody, která nyní odtéká proraženou štolou přes Tismenický potok do Lužnice. Zatím není jasné, jak dlouho bude trvat, než se hráz podaří zacelit.

Jordán je kvůli odbahnění po odpuštění hladiny rozdělen na dvě části hrází. V jedné polovině zůstala voda. Z prázdné části, v níž je štola, začala na přelomu listopadu a prosince nákladní auta odvážet bahno. Dnešní havárie práce na čištění Jordánu přibrzdí.

"Komplikace to samozřejmě je, ale myslíme si, že nepůjde o nějaké zásadní zpoždění z pohledu celkové realizace projektu," řekl Pavel Stolař z odboru investic a strukturálních fondů táborské radnice. Hráz tvoří hlavně ocelové stěny zasypané kamením.

Odbahnění bude stát 400 milionů

Voda z Jordánu vytéká štolou, kterou město nechalo prorazit. V budoucnosti má fungovat jako spodní výpusť nádrže. "Štola je hotová v hrubé stavbě, vytékající voda by ji neměla nijak poškodit," uvedl Stolař.

S vodou unikají z Jordánu do Lužnice i ryby, ale podle Stolaře zřejmě nejde o vzácné živočichy. Odbahnění Jordánu, které letos začalo, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech.

Odhadované náklady činí přes 400 milionů korun. Po proražení štoly a vypuštění vody už zmizelo ze dna Jordánu několik tisíc metrů krychlových bahna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy