Na nově splavném úseku Vltavy vznikl zvedací most

Kateřina Šmídová
5. 5. 2011 11:12
Cesta z Českých Budějovic do Hluboké se otevře 11. června
České Vrbné, vizualizace přemostění vjezdového objektu.
České Vrbné, vizualizace přemostění vjezdového objektu. | Foto: Vodohospodářské stavby

České Budějovice - Na jihu Čech budou lodě brázdit nově splavněný úsek Vltavy.

Devět kilometrů dlouhá cesta mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou se otevře 11. června. Technici nyní dokončují poslední práce.

"Například u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích vznikají dvě dalby, to jsou železné kůly, které budou pomáhat větším lodím při otáčení," řekl MF Dnes mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka.

Velké stavby, jako přístaviště Lannova loděnice v Českých Budějovicích nebo plavební komora a marina v Českém Vrbném, jsou už hotové.

Trasa se bude dále prodlužovat

Součástí komplexu v Českém Vrbném je i jedinečný zvedací most. "O jeho otevření požádá kapitán vysílačkou. Na silnici pak začnou blikat světla a spustí se závory. Teprve pak se mostovka zvedne," popsal Jan Bukovský z oddělení rozvoje Ředitelství vodních cest.

V roce 2013 se plánuje prodloužení trasy na 33 kilometrů až k Týnu nad Vltavou.

Zatím budou lodě končit v Hluboké, kde vznikne malé přístavní molo. Starosta města doufá, že nová cesta podpoří turistický ruch v kraji.

Od 11. června budou na úseku vyplouvat lodě Českobritské plavební společnosti.

"Máme jednu velkou výletní, kam se vejde okolo devadesát lidí, na další dvě menší pak po třiceti a dvaceti osobách," sdělil jednatel Štěpán Machart. Společnost by ráda zavedla pravidelnou denní linku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy