Dvě epidemie najednou. Nemocnice na jihu Čech čelí kromě koronaviru také hepatitidě A

ČTK ČTK
8. 10. 2020 14:18
Jihočeské nemocnice zatím plánované operace kvůli nárůstu pacientů s koronavirem neruší. Na operace ale budou delší objednací lhůty. Situaci zkomplikovala nová epidemie hepatitidy A, která vznikla v kantýně železničářů v Českých Budějovicích a hospitalizováno s ní je 21 lidí. S nemocí covid-19 je v kraji nyní hospitalizovaných 110 pacientů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hygienici na jihu Čech zaznamenali za posledních 24 hodin 319 nových případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku pandemie. Tři senioři v souvislosti s nemocí covid-19 zemřeli, úmrtí je tak od března 31. V kraji je teď pozitivních 1729 lidí.

"Čelíme ještě jiné epidemii, protože včera (ve středu) vznikla epidemie hepatitidy A v kantýně železničářů v Českých Budějovicích. Hospitalizováno bylo 18 pacientů v Českých Budějovicích a tři ve Strakonicích. Teď jsme zorganizovali překlad těch pacientů do nemocnice v Českém Krumlově, kde vzniká nová vyčleněná stanice pro tyto pacienty, abychom uvolnili kapacitu pro covidové pacienty," řekla předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Zuzana Roithová.

U hepatitidy jde o lokální ložisko, z nějž se nemoc šíří. Hygienici trasují další kontakty všech, kteří se v kantýně stravovali. Roithová předpokládá, že příští týden bude hospitalizováno dalších 50 lidí.

Plánované operace se v kraji zatím neruší

Z nynějších 110 pacientů s koronavirem v jihočeských nemocnicích je 15 na jednotkách intenzivní péče a devět na umělé plicní ventilaci. "Odkladnou péči ještě zvládáme, ale předpokládám, že příští týden to už možné nebude vzhledem k nárůstu pozitivních případů (koronaviru)," řekla Roithová.

Jihočeské nemocnice zatím mají pro pacienty s covidem-19 rezervu desítek lůžek. Plánované operace se zatím neruší. "Pouze objednávání nebude možné s takovou frekvencí. Lidé, kteří jsou objednaní, budou operováni, jen budeme objednávat s větší rezervou pro kapacitu covidových pacientů. Máme připravená lůžka pro covidové, ale na nich dnes leží i ostatní pacienti. Když bude přibývat těch (covidových) pacientů, bude se muset omezit plánovaná péče, ty odkladné výkony, ortopedické. Zatím k tomu ještě nepřistupujeme," řekla Roithová.

Jak dodala, je jí líto, že kvůli pokynu ministerstva zdravotnictví museli na jaře zrušit plánované operace. Podle ní se o tyto pacienty mohli postarat, protože všichni pacienti s koronavirem v kraji, jichž bylo 35, byli na infekčním oddělení budějovické nemocnice, a nebylo tak nutné plánovanou péči omezovat. "Řada těch lidí nebyla na jaře operována. O prázdninách i v září a říjnu jsme velmi zvýšili kapacitu pro operace, abychom co nejvíce dohnali skluz z jara, a ten skluz teď bude pokračovat. Teď musíme tohle navýšení snižovat," doplnila Roithová.

Video: Bude to horší, postup vlády i vyžádá oběti, lidé by přísnější opatření vydrželi, říká Hořejší

Sěti se letos do škol už asi nevrátí. Přísná opatření dřív by zachránila mnoho životů. Měly by být zakázány kulturní i sportovní akce a shromažďování. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy