MŽP: Na Šumavě se nezákonně kácelo a používala chemie

ČTK ČTK
10. 12. 2013 14:22
Ministerstvo tím potvrdilo stanovisko České inspekce životního prostředí.
Šumava - Hadí vrch, v sobotu 2. listopadu 2013. O den později už na hřebenech Šumavy sněžilo.
Šumava - Hadí vrch, v sobotu 2. listopadu 2013. O den později už na hřebenech Šumavy sněžilo. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - V Národním parku Šumava se nezákonně používaly biocidy v boji s kůrovcem, lesní dělníci při odstraňování kůrovce škodlivě zasahovali do biotopů tetřeva hlušce a hlukem motorových pil tohoto kriticky ohroženého živočicha rušili při jeho hnízdění.

Konstatovalo to ministerstvo životního prostředí (MŽP), které potvrdilo stanovisko České inspekce životního prostředí (ČIŽP), proti němuž se loni na podzim odvolala Správa Národního parku Šumava a obce.

MŽP také potvrdilo, že kácení v lokalitě Na Ztraceném, zvané také u Ptačího potoka na Klatovsku, bylo nelegální. Správa parku podala žalobu ke správnímu soudu proti tomuto rozhodnutí MŽP, které je jejím zřizovatelem. Informovalo o tom Hnutí Duha.

Podle mluvčího MŽP Matyáše Vitíka je případ složitý a táhne se několik let. "Na jedné straně stojí správa národního parku, která je přesvědčena o svém správném postupu a dokladovala to svými podklady. Na druhé straně ČIŽP, která má zato, že jedná správně. To, že o tom rozhodne nezávislý soud, je asi nejčistší právní řešení, které v této situaci lze provést," řekl Vitík, který podání žaloby potvrdil.

Ministerstvo rozhodlo o odvolání správy parku, několika měst včetně Horní Plané a Kašperských Hor a obcí mimo jiné Borové Lady, Kvildy a Modravy.

Podle rozhodnutí správa parku nedovoleně zasáhla do přirozeného vývoje zvláště chráněného tetřeva hlušce. V rozhodnutí MŽP kriticky poukazuje na argumentaci správy parku a některé její námitky hodnotí jako účelové nebo demagogické.

Správa parku rušila tetřeva motorovými pilami

V květnu 2011 rušil živočicha hluk motorových pil při odstraňování souší podél turisticky značených cest v trasách Třístoličník - Trojmezná, přístupu k jezeru Laka, u cesty na Poledník a u Staré březnické cesty. Pracovníci parku rušili svou přítomností a hlukem motorových pil tetřeva i při loupání a kácení stromů napadených kůrovcem.

Park také podle MŽP škodlivě zasahoval do biotopů tetřeva vytvářením rozsáhlých ploch bez stromového patra při provádění zásahů proti šíření kůrovce v červenci a srpnu 2011 v lokalitách Bavorská cesta s navazujícím Jezerním hřbetem a Na Ztraceném, u Ptačího potoka na Klatovsku.

Správa parku také použila na jaře 2011, v době kdy tetřevi vyvádějí svá mláďata, ve druhé zóně paku biocidy k ošetření obranných zařízení (lapáků a trojnožek) dříve, než měla povolenu výjimku.

V červenci a srpnu 2011 káceli pracovníci parku v lokalitě Na Ztraceném kůrovcem napadené smrky.

Zpracovávali je tak, "že na různě rozsáhlých plochách došlo v důsledku odstranění pásma vzrostlých stromů k významným změnám světelných, teplotních a vláhových poměrů, což povede k obsazení lokalit jinými druhy živočichů a rostlin". Právě zásahům u Ptačího potoka se snažili blokádou zabránit ekologičtí aktivisté.

ČIŽP uložila parku téměř půlmilionovou pokutu za roky 2010 a 2011, ministerstvo ji však snížilo na 250 tisíc korun, protože uplynula promlčecí lhůta skutků z roku 2010 a pokuty za protiprávní jednání nelze sčítat.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 4 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy