Modrý most z Českých Budějovic se opět otevírá autům

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 6. 2012 22:44
Dosud sloužil jen pěším a cyklistům, lidem vadila vysoká hladina hluku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons

České Budějovice - Od pondělí budou moct řidiči vozů do 2,5 tuny projíždět v Českých Budějovicích po Modrém mostě. Téměř rok sloužil jen pěším a cyklistům. 

Auta po něm nesměla jezdit kvůli soudním sporům s občanským sdružením Modrý most, jehož členům vadila vysoká hladina hluku. 

Jihočeský krajský úřad však před časem zamítl odvolání sdružení, a auta tak mohou přes most opět jezdit. 

"Automobilový provoz přes most bude zahájen v pondělí mezi 9:00 a 10:00," uvedla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Zprůjezdnění spojnice přes řeku Malši bude v ročním zkušebním provozu, kdy se bude opakovaně měřit hladina hluku. 

Zástupci českobudějovického magistrátu si slibují, že otevření mostu pro auta usnadní dopravní situaci ve městě.

Komunikace mezi Havlíčkovou kolonií a poliklinikou Jih byla postavena jako náhrada lávky poničené povodněmi v roce 2002. 

I když most je dostatečně široký a mohutný, zprvu sloužil jen pěším a cyklistům. Poté, co na něj město povolilo vjezd i řidičům, se část českobudějovických občanů rozdělila na dva tábory.

Zatímco motoristé si pochvalovali příležitost vyhnout se přetíženým křižovatkám v Mánesově ulici, část místních obyvatel protestovala a nakonec dosáhla zákazu vjezdu automobilům.

Výstavba mostu přišla na více než 55 milionů korun, jméno vychází z modré barvy konstrukce.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy