Mimořádné dotace z ROP Jihozápad jsou ohroženy

ČTK ČTK
30. 7. 2013 11:58
Monitorovací výbor ROP Severozápad přesun neschválil peněz
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

České Budějovice - Získání zhruba 535 milionů korun, které byly připraveny pro žadatele o dotace z Regionálního operačního programu Jihozápad, je významně ohroženo.

Mimořádný objem peněz měl ROP Jihozápad získat na základě usnesení vlády o přesunu peněz z ROP Severozápad a operačního programu Technická pomoc.

Tomuto přesunu však nyní brání to, že monitorovací výbor ROP Severozápad přesun neschválil, řekl v úterý předseda regionální rady ROP Jihozápad Ivo Grüner.

Připomněl, že monitorovací výbor ROP Severozápad na začátku července neschválil převod 3,1 miliardy korun do jiných operačních programů navzdory skutečnosti, že nevyčerpání těchto peněz je rizikové a v krajním případě o ně může Česká republika přijít.

Bývalá vláda koncem května schválila přesun 7,3 miliardy korun z rizikových operačních programů. Některé jsou totiž více než rok pozastaveny za chyby v projektech. Kraje by měly za chyby platit miliardové částky. Ministr financí Jan Fischer jim teď slíbil pomoc kvůli odblokování dotací.

Vedení ROP Jihozápad o slíbené peníze nechce přijít a bude se je snažit ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj pro žadatele z Jihočeského a Plzeňského kraje získat.

"ROP Jihozápad je připraven přislíbené dodatečné finance plně využít. Hned po oznámení vlády o přesunu peněz z rizikových operačních programů jsme začali konat a dnes je téměř vše připraveno k tomu, aby tyto prostředky byly včas a smysluplně, v rámci ROP Jihozápad, rozděleny," uvedl Grüner.

V jižních a západních Čechách je podle něj řada dobrých projektů, které nemohly být podpořeny pro nedostatek peněz. Dva roky je úřad nabízí ministerstvu pro místní rozvoj. Třeba na rekonstrukci místních komunikací by bylo zapotřebí více než 1,5 miliardy korun. Další projekty jsou připravené v oblasti školství, zdravotní a sociální péče.

"Byli bychom neradi, aby Česká republika vracela finance určené na dotace jen proto, že se její představitelé nedokážou dohodnout na efektivním čerpání zmíněných finančních prostředků," zdůraznil Grüner.

Výzvu k předkládání těchto projektů chce úřad ROP Jihozápad vyhlásit i přes tyto překážky letos na podzim. Zájemci o dotace pak budou mít přibližně měsíc a půl na to, aby projektové žádosti předložili.

"Bude se jednat o takzvanou podmínečnou výzvu. Úspěšní žadatelé získají dotace na své projekty jen tehdy, pokud budou schváleny finanční přesuny v monitorovacích výborech jednotlivých operačních programů a pokud tyto přesuny schválí také Evropská komise," řekla ředitelka úřadu ROP Jihozápad Michaela Šímová.

Mimořádné dotace mají být určeny na podporu ekologické dopravy, rozšíření základního a středního školství a na rozšíření sociální infrastruktury. Na ekologickou dopravu je podle Šímové v rámci přesunu peněz připraveno zhruba 150 milionů korun, na školství 325 milionů korun a na sociální služby 60 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy