Lékaři: Zranění z vodňanského vlaku jsou mimo nebezpečí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 2. 2011 18:46
Jednoho ze dvanácti hospitalizovaných lékaři už propustili
Při nehodě zemřela osmašedesátiletá žena.
Při nehodě zemřela osmašedesátiletá žena. | Foto: HZS Jihočeského kraje

České Budějovice - Lidé, kteří byli zraněni při středeční srážce dvou vlaků u nádraží ve Vodňanech, jsou podle lékařů mimo ohrožení života.

Jedenáct ze dvanácti zraněných zůstává v českobudějovické a prachatické nemocnici. Pacienta, který byl na pozorování ve strakonické nemocnici, už propustili.

Při neštěstí přišla o život osmašedesátiletá žena.

"V českobudějovické nemocnici zůstává všech deset pacientů, čtyři jsou po operaci. Jejich stav je stabilizovaný, k žádným komplikacím zatím nedošlo. Nikdo z nich není v přímém ohrožení života," řekl primář oddělení úrazové chirurgie Pavel Kopačka.

Jeden ze zraněných prodělal operaci končetin, dalšího lékaři operovali kvůli ranám na hlavě a dva podstoupili operaci kvůli nitrobřišnímu krvácení.

Pokud nenastanou komplikace, pobudou si pacienti s těžkými zraněními v nemocnici zhruba dva týdny. Ti s lehčími zraněními budou propuštěni během pár dnů, uvedl.

Při nehodě se ve středu ráno u nádraží ve Vodňanech srazily osobní a manipulační vlak ČD Cargo. Osobní vlak jel na trati Číčenice - Nové údolí ve směru z Volar. V osobním motorovém vlaku se dvěma vagony cestovaly více než dvě desítky lidí. Hasiči museli některé z nich z vagonu vynést na nosítkách a kolečkových křeslech.

Železniční doprava byla až do 17. hodiny přerušena. První vagon osobního vlaku částečně vykolejil. Drážní inspekce odhadla celkovou škodu na 5,26 milionu korun, jen na osobním vlaku je škoda pět milionů.

Na vině je zřejmě strojvůdce motoráku

Podle policie za srážku zřejmě může strojvedoucí osobního vlaku. Také podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala je pravděpodobnou příčinou nehody selhání lidského faktoru.

Strojvedoucí osobního vlaku pravděpodobně nevyčkal příjezdu manipulačního vlaku a pokračoval v jízdě směr Číčenice. Přesné určení příčin a okolností vzniku nehody bude známo po ukončení vyšetřování.

Na trati nejde o první nehodu. V září 2007 se mezi zastávkami Pražák a Svinětice srazily dva motorové osobní vlaky.

 

Právě se děje

před 22 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy