Kolemjdoucí našel zraněné mládě rysa, má zlomené nohy

ČTK ČTK
8. 11. 2012 13:57
Rys kvůli problémům bude přes celou zimu v záchranné stanici na Prachaticku
Poraněné čtyřměsíční zvíře našel při procházce nedaleko Solné Lhoty u Vimperka kolemjdoucí.
Poraněné čtyřměsíční zvíře našel při procházce nedaleko Solné Lhoty u Vimperka kolemjdoucí. | Foto: Národní park Šumava

Klášterec - Záchranná stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku se stará o mládě rysa ostrovida.

Poraněné čtyřměsíční zvíře našel při procházce nedaleko Solné Lhoty u Vimperka kolemjdoucí. Rys kvůli problémům se zlomenýma zadníma nohama bude v záchranné stanici přes celou zimu, řekl mluvčí šumavského národního parku Pavel Pechoušek.

Výskyt rysa ostrovida je velmi řídký, podle odhadů se na Šumavě vyskytuje pouze několik desítek kusů této šelmy.

Zraněné mládě je ve stanici od půlky října. "Rys je šelma, divoké zvíře. Při převozu se strašně vztekal. I přes zlomeniny, bouchal prackama do stěn transportní klece," uvedl vedoucí kostelecké záchranné stanice Petr Juha.

Raněné zvíře strávilo první noc v zajetí v převozním boxu, v němž byl jen několik centimetrů velký otvor. Rys se prý přesto dokázal z klece dostat.

"Nechápu, jak to mohlo takhle velké zvíře zvládnout, ale když jsem ráno přišla do ordinace, tak seděl uprostřed místnosti," uvedla veterinářka Šárka Janásková. Pracovníci stanice proto rysovi začali říkat po vzoru slavného kouzelníka David Copperfield.

Na jaře opět v přírodě

Janásková raněné zvíře operovala, sešroubovala mu zlomené nohy a kosti navíc zpevnila titanovými destičkami. Podle ní se rys hojí velmi dobře, proto by se na jaře měl vrátit do přírody.

"Uvidíme, jak se bude uzdravovat. Ale je to mladé zvíře. Navíc má kočka devět životů, snad se vrátí zpátky do lesa, kam patří," řekl Juha.

Lidé se mohou přes zimu přijít do klášterecké stanice na rysa podívat. Zájemci si však musejí návštěvu domluvit předem.

Záchranná stanice v Klášterci funguje od začátku loňského prosince. Většinou se v ní léčili zranění ptáci. "Jednalo se především o sovy. Rys, o kterého se momentálně v Klášterci starají, je skutečně výjimečným případem," uvedl Pechoušek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy