Kaplického rejnok bude stát do 3 let. Investor je tajný

ČTK ČTK
13. 8. 2012 18:02
První návštěvníky by mělo koncertní centrum v Budějovicích přivítat už v lednu 2016
Model koncertního a kongresového centra
Model koncertního a kongresového centra | Foto: Future Systems

České Budějovice - Práce na stavbě Kaplického rejnoka v Českých Budějovicích by měly skončit v roce 2015, řekl předseda Jihočeské společnosti přátel hudby (JSPH) Antonín Kazil.

Architektka Eva Jiřičná se svým týmem by měla do konce srpna dokončit projektovou dokumentaci k územnímu rozhodnutí, na což čeká investor. Náklady na stavbu koncertního a kongresového centra se odhadují na dvě miliardy korun.

Společnost investora stále tají, podle Kazila si nepřeje být jmenován. "Všechno platí, až budeme mít územní rozhodnutí, začne se jednat o penězích. Sami se ptají, zda už ho máme. Nikdo nechce být jmenován, ale ČEZ to určitě nebude," řekl Kazil.

O ČEZ jako investorovi se dříve spekulovalo. Nyní se v kuloárech mluví o ruské společnosti TVEL, jež je výrobcem jaderného paliva a také donátorem festivalu Emy Destinnové, který pořádá JSPH.

Náklady na stavbu rejnoka se dříve odhadovaly na dvě miliardy, letos se upřesní, podle Kazila se nebudou příliš lišit. Centrum by měla provozovat JSPH a mělo by si na sebe vydělat.

Za uplynulý rok se podle Kazila se do projektu zapojila řada osobností a po mnoha jednáních o pozemku a řešení sítí se letos Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka začalo, s ročním zpožděním, projektovat.

"Museli jsme mimo jiné jednat s paní Kaplicky, která se nechala přesvědčit, že její požadavky mohou nastoupit až posléze, ne v této fázi, což pochopila. Domluvili jsme se," uvedl Kazil.

O práci na dokumentaci měla zájem řada firem, nakonec se partnerem stala společnost Swietelsky stavební, jež zaplatila i studii. S Jiřičnou se pak JSPH domluvila, že práci na "rejnokovi" odvede bez nároků na honorář, zaplatit se bude muset jen režie zaměstnanců.

Další donátoři provedli zdarma geologický průzkum. Řadě lidí se podle Kazila myšlenka stále líbí. Do konce srpna by měla být hotova dokumentace, dva a půl měsíce bude trvat její připomínkování. Po vydání územního rozhodnutí bude následovat stavební. Práce by mohly začít v prosinci 2013. S dokončením společnost počítá v prosinci 2015 a se zahájením provozu v lednu 2016.

O stavbu důstojného hudebního svatostánku v jihočeském krajském městě společnost usiluje už několik let. Stotisícové město  nemá adekvátní koncertní síň, kde by mohla hostovat symfonická tělesa. Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro Budějovice originální černý objekt organických tvarů.

Dokončená studie je Kaplického nejdopracovanějším dílem v tuzemsku, architektova náhlá smrt však v lednu 2009 další jednání načas zmrazila. Navržený objekt má trojúhelníkový půdorys a zaujímá plochu téměř 1,5 hektaru. Centrum má mít dva koncertní sály pro tisíc a čtyři sta posluchačů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy