Jihočeští záchranáři ošetřili na táboře 50 dětí s bolestmi

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 5. 2014 13:26
Čtrnáct dětí bylo odvezeno do nemocnice, nikdo nebyl v ohrožení života.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.velkeskaliny.cz

Písek - Záchranáři v noci na pátek ošetřili kvůli bolestem břicha 50 dětí ve věku sedm až dvanáct let, které se účastnily týdenního rekreačního pobytu u Varvažova na Písecku.

Následně 14 z nich pak odvezli do tří nemocnic. Žádné dítě ale nebylo přímo ohroženo na životě, řekla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. Většina dětí už je nyní v pořádku, pravděpodobně se jednalo o virózu, řekl provozovatel areálu Miroslav Topinka.

Celkem lékaři na místě ošetřili 54 osob. U všech se objevilo podezření na infekční onemocnění trávicího traktu a záchranáři zvažovali, zda v místě nezřídí mobilní nemocnici.

"Po vyhodnocení situace rozhodli společně vedoucí lékař zásahu s epidemioložkou a infektologem, že není nutné pokračovat v izolaci nemocných na místě. Zdravotní stav většiny dětí se postupně zlepšoval," uvedla Kafková.

Na táboře bylo celkem 110 osob. "Nezažili jsme to poprvé, tohle se prostě stává. Ten průběh vypadá nepříjemně, ale potíže rychle ustoupí. To se dneska potvrdilo, protože všechny hospitalizované by během dne měli propustit z nemocnic," řekl Topinka.

Variantě, že se jednalo o virózu, napovídá i fakt, že provozní personál, který v areálu byl, žádné problémy nemá. "Nechali jsme ale přesto všechno vydesinfikovat. Děti odjíždí domů, ale to by jely, i kdyby se nic nestalo, protože dneska tu jejich pobyt končí," dodal Topinka.

Záchranáři na místo vyrazili z několika výjezdových míst ve čtvrtek ve 22:46.

"Vedoucí lékař zásahu si vyžádal přítomnost primáře infekčního oddělení českobudějovické nemocnice MUDr. Chmelíka a krajskou epidemioložku MUDr. Luňáčkovou," uvedla Kafková.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy