Jihočeští celníci objevili padělky za šest milionů korun

ČTK ČTK
6. 8. 2014 10:38
Mezi padělaným zbožím byly pirátské kopie CD a DVD, textil i dva tisíce litrů nelegálního topného oleje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Celní správa

České Budějovice - Jihočeští celníci od začátku července odhalili dva tisíce litrů nelegálně přepravovaného topného oleje a padělané zboží téměř za šest milionů korun. Šlo nejčastěji o pirátské kopie CD a DVD nosičů a napodobeniny značek textilních výrobků, sdělil mluvčí českobudějovického celního úřadu Vladimír Pešek.

Topný olej, který se neoficiálně nazývá červená nafta, je určen pro výrobu tepla. Jelikož je jeho cena nižší než klasické nafty, často se používá jako pohonná hmota v autech. "Především v pohraničí je to stálým jevem," řekl Pešek. Únik na spotřební dani je v takovém případě více než deset korun za litr.

Při letních kontrolách celníci objevili v sedmi případech na tržnicích padělané zboží. Šlo především o lokality ve Strážném na Prachaticku nebo v Lipně nad Vltavou na Českokrumlovsku. Při kontrolách našli padělané CD a DVD nosiče, textilní výrobky nebo obuv.

Od začátku letošního roku jihočeští celníci objevili různé plagiáty za více než 46 milionů korun.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy