Jednání o jihočeských nepokojích sledovaly stovky lidí

ČTK ČTK
9. 7. 2013 18:14
Na českobudějovickém sídlišti Máj se v posledních dnech strhlo několik potyček
Demonstrace v Českých Budějovicích.
Demonstrace v Českých Budějovicích. | Foto: ČTK

České Budějovice - Několik stovek lidí se sešlo v úterý v českobudějovické sportovní hale, kam vedení města svolalo veřejné jednání kvůli protiromským nepokojům z posledních dnů na sídlišti Máj.

Zástupci magistrátu a policie museli ve vzrušené atmosféře odpovídat především na dotazy kolem situace v dané lokalitě.

Řada z příchozích si stěžovala, že se na sídlišti Máj, kde žije romská menšina, necítí bezpečně.

"Jak připustíte, aby zhruba 400 Romů terorizovalo zbylých 20 000 obyvatel Máje?" ptal se například asi šedesátiletý muž. Jeho dotaz doprovázel bouřlivý potlesk publika.

"Proč není na sídlišti více policistů?" zeptal jeden mladík. Další lidé zase zastávali názor, že pořádková služba na situaci na sídlišti nestačí.

"Proč mi doposud nikdo z vás neoznámil, že jste nespokojení? Kde jsou vaše stížnosti? Pokud máte jakékoliv podněty k práci policie, přineste mi je," řekl ředitel jihočeské policie Radomír Heřman.

Fotogalerie: Policie zasáhla proti demonstraci v Českých Budějovicích

Na českobudějovickém sídlišti Máj se v posledních dnech strhlo několik potyček. Nejprve se 21. června na hřišti dostaly do konfliktu děti, následně se do něj zapojilo asi 100 dospělých. Na místě zasahovala i policie.

Reakcí na konflikt ze hřiště na sídlišti byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se několik stovek účastníků shromáždění přesunulo na Máj, kde se někteří střetli s policisty.

V sobotu 6. července pořádkové služby zasáhly na sídlišti proti účastníkům protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. Účastníci se chtěli z náměstí vydat hromadně právě na sídliště, kde žije romská komunita. Na místě je čekaly stovky policistů. Na sídlišti už několik dní zůstává více strážníků než obvykle.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy