I Češi mají svůj Stonehenge. Putuje do něj obří menhir

ČTK ČTK
29. 8. 2014 18:00
Jeden z nejtěžších menhirů v Evropě přepraví kamion do unikátního komplexu v Holašovicích.
"Keltové" v Holašovicích již mají s manipulací s menhiry zkušenosti.
"Keltové" v Holašovicích již mají s manipulací s menhiry zkušenosti. | Foto: www.holasovice.eu

Studánky (Českokrumlovsko) - Jeden z nejtěžších menhirů v Evropě přenesl v pátek speciální jeřáb ve Studánkách na Českorumlovsku na kamion.

Na něm zhruba 60 tun vážící kámen poputuje v sobotu do Holašovic na Českobudějovicku. Monolit neobvyklých rozměrů se tam stane součástí komplexu, který je obdobou slavného Stonehenge. Nakládání menhiru trvalo několik desítek minut.

Menhir nakládal jeřáb o nosnosti 350 tun. Celému procesu předcházel druidský rituál, kdy tři představitelé Keltů poděkovali přírodě za to, že jim dala tento unikátní kámen.

Organizátoři měli největší obavy z toho, aby monolit nepraskl a zachoval si celistvý tvar. Kamion s obřím kamenem ujede v sobotu zhruba 70 kilometrů dlouhou trasu a odpoledne dorazí do Holašovic.

"Kromleh" zahání nemoci

"Mluví se stále o holašovickém Stonehenge, ale to, co jsme tam vybudovali, se správně nazývá keltský kromleh," řekl novinářům Václav Jílek, jenž se na výstavbě komplexu v Holašovicích před lety podílel.

"Stonhenge je jediná stavba na světě, jejíž vybudování trvalo 2000 let. Z 80 procent navíc funguje jako astrologický kalendář. My jsme v Holašovicích postavili trochu něco jiného," uvedl Jílek.

Keltský "kromleh" na jihu Čech.
Keltský "kromleh" na jihu Čech. | Foto: www.holasovice.eu

Kámen výjimečných rozměrů loni vyprostil ze země ve Studánkách speciální tank. Manipulace s balvanem tehdy trvala několik hodin. Jílek tvrdí, že kameny v holašovickém komplexu přenášejí pozitivní energii. Proto moc stál o to, aby velký balvan ze Studánek získal.

Holašovický "Stonehenge" má podle tvůrců psychotronický charakter a ten spočívá ve třech funkcích. První je léčivá, energie stavby prý pozitivně působí na 95 procent chorob patologického spektra, nestačí ale na léčbu zhoubných nádorů. Dále je kruh vhodný k meditacím a podpoře duchovního rozvoje. Třetí funkce spočívá v eliminaci patogenních zón.

 

Právě se děje

Další zprávy