I Češi mají svůj Stonehenge. Putuje do něj obří menhir

ČTK ČTK
29. 8. 2014 18:00
Jeden z nejtěžších menhirů v Evropě přepraví kamion do unikátního komplexu v Holašovicích.
"Keltové" v Holašovicích již mají s manipulací s menhiry zkušenosti.
"Keltové" v Holašovicích již mají s manipulací s menhiry zkušenosti. | Foto: www.holasovice.eu

Studánky (Českokrumlovsko) - Jeden z nejtěžších menhirů v Evropě přenesl v pátek speciální jeřáb ve Studánkách na Českorumlovsku na kamion.

Na něm zhruba 60 tun vážící kámen poputuje v sobotu do Holašovic na Českobudějovicku. Monolit neobvyklých rozměrů se tam stane součástí komplexu, který je obdobou slavného Stonehenge. Nakládání menhiru trvalo několik desítek minut.

Menhir nakládal jeřáb o nosnosti 350 tun. Celému procesu předcházel druidský rituál, kdy tři představitelé Keltů poděkovali přírodě za to, že jim dala tento unikátní kámen.

Organizátoři měli největší obavy z toho, aby monolit nepraskl a zachoval si celistvý tvar. Kamion s obřím kamenem ujede v sobotu zhruba 70 kilometrů dlouhou trasu a odpoledne dorazí do Holašovic.

"Kromleh" zahání nemoci

"Mluví se stále o holašovickém Stonehenge, ale to, co jsme tam vybudovali, se správně nazývá keltský kromleh," řekl novinářům Václav Jílek, jenž se na výstavbě komplexu v Holašovicích před lety podílel.

"Stonhenge je jediná stavba na světě, jejíž vybudování trvalo 2000 let. Z 80 procent navíc funguje jako astrologický kalendář. My jsme v Holašovicích postavili trochu něco jiného," uvedl Jílek.

Keltský "kromleh" na jihu Čech.
Keltský "kromleh" na jihu Čech. | Foto: www.holasovice.eu

Kámen výjimečných rozměrů loni vyprostil ze země ve Studánkách speciální tank. Manipulace s balvanem tehdy trvala několik hodin. Jílek tvrdí, že kameny v holašovickém komplexu přenášejí pozitivní energii. Proto moc stál o to, aby velký balvan ze Studánek získal.

Holašovický "Stonehenge" má podle tvůrců psychotronický charakter a ten spočívá ve třech funkcích. První je léčivá, energie stavby prý pozitivně působí na 95 procent chorob patologického spektra, nestačí ale na léčbu zhoubných nádorů. Dále je kruh vhodný k meditacím a podpoře duchovního rozvoje. Třetí funkce spočívá v eliminaci patogenních zón.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy