Dvě osady z újezdu Boletice se chtějí osamostatnit

ČTK ČTK
13. 2. 2012 20:42
Ukázala to anketa, kterou pro obyvatele uspořádalo ministerstvo obrany

Boletice - Obyvatelé Polné na Šumavě a Květušína z vojenského újezdu v Boleticích by chtěli, aby se jejich osady v budoucnosti osamostatnily. Lidé ze třetí lokality, Boletic, se chtějí připojit k obci Kájov.

Vyplývá to z ankety, kterou ministerstvo obrany v pátek a v sobotu pro obyvatele uspořádalo a jejíž výsledky v pondělí zveřejnilo. Ve třech osadách žije 307 obyvatel.

Vznikne jedna společná obec

V Polné na Šumavě do hlasování zasáhlo 67 procent lidí a více než 96 procent z nich si přeje osamostatnění. V Květušíně, kde k urnám dorazilo 63 procent obyvatel, se 67 procent vyjádřilo také pro založení obce. "Předpokládáme, že vznikne jedna společná obec Polná na Šumavě s místní částí Květušín," uvedl tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

V Boleticích byl o anketu nejmenší zájem. Vyjádřilo se v ní 45 procent obyvatel. Více než tři čtvrtiny hlasujících uvedly, že stojí o to, aby se Boletice připojily k nedalekému Kájovu.

Výsledky ankety mají podle Pejška sloužit jako výchozí podklad při přípravě změny legislativy upravující existenci a hranice vojenských újezdů. Anketa se kromě Boletic uskutečnila také ve vojenských újezdech v Libavé na Olomoucku a Hradiště na Karlovarsku.

Jižní část armáda opustí

Ministerstvo obrany tím prý plní dřívější slib, že vyjde při přípravě zmenšení újezdů vstříc přáním obyvatel a nebude nic rozhodovat samo. "Nehodláme nic direktivně rozhodovat sami. Vracíme lidem odpovědnost za správu svých obcí a jejich názor je pro nás velmi důležitý," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Nejasná zpráva o konci vojenských újezdů. Podívejte se:

Prostor vojenského újezdu Boletice na Českokrumlovsku bude do tří let o 12 procent menší. Armáda opustí jeho jižní část. Vojenský újezd v Boleticích vznikl v roce 1947. Nyní má rozlohu 220 kilometrů čtverečních. Sahá od Českého Krumlova téměř až k nádrži Lipno a do podhůří Šumavy.

 

Právě se děje

před 3 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy