Dvě osady z újezdu Boletice se chtějí osamostatnit

ČTK ČTK
13. 2. 2012 20:42
Ukázala to anketa, kterou pro obyvatele uspořádalo ministerstvo obrany

Boletice - Obyvatelé Polné na Šumavě a Květušína z vojenského újezdu v Boleticích by chtěli, aby se jejich osady v budoucnosti osamostatnily. Lidé ze třetí lokality, Boletic, se chtějí připojit k obci Kájov.

Vyplývá to z ankety, kterou ministerstvo obrany v pátek a v sobotu pro obyvatele uspořádalo a jejíž výsledky v pondělí zveřejnilo. Ve třech osadách žije 307 obyvatel.

Vznikne jedna společná obec

V Polné na Šumavě do hlasování zasáhlo 67 procent lidí a více než 96 procent z nich si přeje osamostatnění. V Květušíně, kde k urnám dorazilo 63 procent obyvatel, se 67 procent vyjádřilo také pro založení obce. "Předpokládáme, že vznikne jedna společná obec Polná na Šumavě s místní částí Květušín," uvedl tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

V Boleticích byl o anketu nejmenší zájem. Vyjádřilo se v ní 45 procent obyvatel. Více než tři čtvrtiny hlasujících uvedly, že stojí o to, aby se Boletice připojily k nedalekému Kájovu.

Výsledky ankety mají podle Pejška sloužit jako výchozí podklad při přípravě změny legislativy upravující existenci a hranice vojenských újezdů. Anketa se kromě Boletic uskutečnila také ve vojenských újezdech v Libavé na Olomoucku a Hradiště na Karlovarsku.

Jižní část armáda opustí

Ministerstvo obrany tím prý plní dřívější slib, že vyjde při přípravě zmenšení újezdů vstříc přáním obyvatel a nebude nic rozhodovat samo. "Nehodláme nic direktivně rozhodovat sami. Vracíme lidem odpovědnost za správu svých obcí a jejich názor je pro nás velmi důležitý," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Nejasná zpráva o konci vojenských újezdů. Podívejte se:

Prostor vojenského újezdu Boletice na Českokrumlovsku bude do tří let o 12 procent menší. Armáda opustí jeho jižní část. Vojenský újezd v Boleticích vznikl v roce 1947. Nyní má rozlohu 220 kilometrů čtverečních. Sahá od Českého Krumlova téměř až k nádrži Lipno a do podhůří Šumavy.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy